Анджела Родел, преводач: Слушам аудиокниги всяка сутрин, докато правя йога

Анджела Родел, преводач: Слушам аудиокниги всяка сутрин, докато правя йога

Анджела Родел е литературен преводач от български на английски език. Тя е лауреат на редица награди в областта на превода, сред които са NEA и PEN. Нейният превод на романа на Георги Господинов „Физика на тъгата“ печели наградата „ATSEEEL“ за литературен превод през 2016 г., а на романа му „Времеубижище“ - международна награда „Букър“ през 2023 г. Девет романа, преведени от Анджела Родел, са издадени в САЩ и Великобритания. Нейни преводи са публикувани в MacSweeney’s, Two Lines, Ploughshares, Words Without Borders и други престижни издания. Анджела е завършила висшето си образование в САЩ , в университета Йейл и университета на Калифорния в Лос Анджелес. От 2015 г. Анджела Родел е изпълнителен директор на Българо-американска комисия за образователен обмен „Фулбрайт“.

- Как открихте аудиокнигите?

- Аз съм почитателка на аудиокнигите от много време, може би 25, че и повече години, защото те съществуват отдавна в САЩ. Tам разстоянията са огромни, та първо започнах да ги слушам докато шофирам, понякога 14-16 часа на ден. Само че тогава бяха на касетки и дискове, а не в дигитална платформа като Storytel, например.

- Кои са вашите три причини да слушате аудиокниги?

- Първо, така имам време да стигна до всички книги, които искам да прочета. Невинаги имам време да седна и да чета на спокойствие, а има толкова много интересни нови книги, които в аудио вариант мога да слушам в движение – докато шофирам, ходя пеша, спортувам или в градския транспорт.

Второ, аудиокнигата е нещо между книга и пиеса, предизвиква ново преживяване, дава нов прочит дори на добре познат текст.

Трето, уви, вече съм на възраст и след цял ден на компютъра усещам как ми се изморяват очите. Така че аудиокнигата е начин да „чета“ без да си натоварвам зрението…

- Как съчетавате слушането с други занимания? 

Всяка сутрин слушам по телефона докато правя йога вкъщи, а също и когато ходя напред-назад по задачи.

- По колко книги успявате да изслушате за месец?

- Две-три, понеже ги редувам с подкасти.
 

- Помните ли коя е първата книга, която изслушахте в Storytel?

- "18% Сиво" на Захари Карабашлиев. Превела съм тази книга, затова ми беше интересно да я чуя в нов прочит.

- А коя е последната, която слушахте?

- Естествено, „Времеубежище“  на Георги Господинов.

- Какви книги или подкасти предпочитате да слушате?

- По принцип не обичам да слушам художествена проза между други ежедневни занимания. Затова по-скоро слушам книги за здравословния живот и хранене, за йога и медитация.

- Кои са петте заглавия в Storytel, които ще препоръчате в началото на новия активен сезон след завръщането на хората към офиса или училище?

  1. "Хайка за вълци" на Ивайло Петров
  2. "Остайница" на Рене Карабаш
  3. "Жените на Варшава" на Георги Марков
  4. "Глюкозната революция" на Джеси Инчауспе
  5. "Практикуване на силата на настоящето" на Екхарт Толе

За да добавим интересни идеи за вдъхновяващи аудиокниги, в началото на новия бизнес сезон стартира съвместният проект на Storytel и manager.bg, в който представяме поредица от интервюта с лидери от различни сфери на обществения живот. Те споделят личния си опит и своите предложения за заглавия, на които да обърнем внимание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ