Анджела Родел, преводач: Слушам аудиокниги всяка сутрин, докато правя йога
Анджела Родел е литературен преводач от български на английски език. Тя е лауреат на редица награди в областта на превода, сред които са NEA и PEN. Нейният превод на романа на Георги Господинов „Физика на тъгата“ печели наградата „ATSEEEL“ за литературен превод през 2016 г., а на романа му „Времеубижище“ - международна награда „Букър“ през 2023 г. Девет романа, преведени от Анджела Родел, са издадени в САЩ и Великобритания. Нейни преводи са публикувани в MacSweeney’s, Two Lines, Ploughshares, Words Without Borders и други престижни издания. Анджела е завършила висшето си образование в САЩ , в университета Йейл и университета на Калифорния в Лос Анджелес. От 2015 г. Анджела Родел е изпълнителен директор на Българо-американска комисия за образователен обмен „Фулбрайт“.
- Как открихте аудиокнигите?
- Аз съм почитателка на аудиокнигите от много време, може би 25, че и повече години, защото те съществуват отдавна в САЩ. Tам разстоянията са огромни, та първо започнах да ги слушам докато шофирам, понякога 14-16 часа на ден. Само че тогава бяха на касетки и дискове, а не в дигитална платформа като Storytel, например.
- Кои са вашите три причини да слушате аудиокниги?
- Първо, така имам време да стигна до всички книги, които искам да прочета. Невинаги имам време да седна и да чета на спокойствие, а има толкова много интересни нови книги, които в аудио вариант мога да слушам в движение – докато шофирам, ходя пеша, спортувам или в градския транспорт.
Второ, аудиокнигата е нещо между книга и пиеса, предизвиква ново преживяване, дава нов прочит дори на добре познат текст.
Трето, уви, вече съм на възраст и след цял ден на компютъра усещам как ми се изморяват очите. Така че аудиокнигата е начин да „чета“ без да си натоварвам зрението…
- Как съчетавате слушането с други занимания?
Всяка сутрин слушам по телефона докато правя йога вкъщи, а също и когато ходя напред-назад по задачи.
- По колко книги успявате да изслушате за месец?
- Две-три, понеже ги редувам с подкасти.
- Помните ли коя е първата книга, която изслушахте в Storytel?
- "18% Сиво" на Захари Карабашлиев. Превела съм тази книга, затова ми беше интересно да я чуя в нов прочит.
- А коя е последната, която слушахте?
- Естествено, „Времеубежище“ на Георги Господинов.
- Какви книги или подкасти предпочитате да слушате?
- По принцип не обичам да слушам художествена проза между други ежедневни занимания. Затова по-скоро слушам книги за здравословния живот и хранене, за йога и медитация.
- Кои са петте заглавия в Storytel, които ще препоръчате в началото на новия активен сезон след завръщането на хората към офиса или училище?
- "Хайка за вълци" на Ивайло Петров
- "Остайница" на Рене Карабаш
- "Жените на Варшава" на Георги Марков
- "Глюкозната революция" на Джеси Инчауспе
- "Практикуване на силата на настоящето" на Екхарт Толе
За да добавим интересни идеи за вдъхновяващи аудиокниги, в началото на новия бизнес сезон стартира съвместният проект на Storytel и manager.bg, в който представяме поредица от интервюта с лидери от различни сфери на обществения живот. Те споделят личния си опит и своите предложения за заглавия, на които да обърнем внимание.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.