Земеделският министър: Цената на хляба не се определя административно

Земеделският министър: Цената на хляба не се определя административно

Земеделският министър: Цената на хляба не се определя административно

Цената на хляба не се определя административно, водеща е борсовата цена на пшеницата и разходите по производството му. Това заяви пред bTV земеделският министър Кирил Вътев в отговор на въпрос дали ще купуваме по-скъп хляб тази есен и зима. „Не е възможно да се даде еднозначен отговор, или поне няма да е коректно", добави той.

„До края на този месец трябва да приключат проверките, които вървят паралелно между инспектори от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и такива от НАП. Те вървят в комплект  – от цените на рафтовете назад до произхода на суровините. Очаквам резултатите да са много интересни“, обясни той.

„Вчера на консултативен съвет поп плодове и зеленчуци всички производители единодушно пожелаха подобна проверка да направим и за плодове и зеленчуци. Когато излязат резултатите от тези проверки, ще оповестим изводите“, добави Вътев.

По думите му целта на проверките е да се види как се разпределя добавената стойност по веригата.

„За съжаление нищо не може да се случи бързо. Всичко, което предвиждаме да направим, изисква време. Производителите на зеленчуци трябва да се кооперират, за да може както най-големите, така и най-малките да стигнат до пазара през едни събирателни центрове. Такива липсват и трябва да се изградят“, отговори Вътев на въпрос какво може да се направи, за да се купува повече българска продукция.

Националният консултативен съвет по зърното ще заседава на 22 юни, обяви още министърът на земеделието и храните

Той повдигна и въпроса за субсидирането. Министърът подчерта, че правителство иска „да ориентира всички производители към пазара и пазарния успех, а това ще стане чрез тези събирателни центрове“.

Кирил Вътев коментира и темата за жътвата. „В момента приключи т.нар. „бяла жътва“ – на пшеница, ечемик и ръж. Добивите са много добри. Предстои „черната жътва“ – на слънчоглед. Фактически заради вноса от Украйна ние имаме голям проблем с дъмпинга на слънчоглед и нерафинираното слънчогледово олио. Другият проблем, с който се сблъскваме, е свързан с ниските цени на сухото мляко, което пък носи щети за животновъдите“, поясни той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ