Магдалена Андершон официално подаде оставка като премиер на Швеция
Шведската министър-председателка Магдалена Андершон от социалдемократическата партия подаде днес оставка, след като дясна коалиция спечели парламентарно мнозинство на изборите в неделя, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Андершон се срещна с председателя на парламента Андреас Норлен, за да го уведоми официално за своето оттегляне. Тя ще продължи да изпълнява длъжността премиер до съставянето на ново правителство.
Очаква се Норлен да поиска лидерът на десноцентристката Умерена коалиционна партия Улф Кристершон да се опита да сформира кабинет. След изборите в неделя десният блок има 176 депутатски места, а левоцентристката коалиция с участието на социалдемократите – 173.
След преброяване на 99,9 процента от гласовете Андершон призна вчера поражението си, а лидерът на националистическата партия "Шведски демократи" Ими Окешон обяви победа за четирипартийния десен блок.
"Шведски демократи" спечели повече гласове от Умерената коалиционна партия, но се смята, че е малко вероятно да оглави правителство. Въпреки това се очаква националистическата, антиимигрантска партия да има значително влияние върху управлението, след като стана втората по големина политическа сила в парламента и спечели най-много гласове от всички десни формации, отбелязва АП.
Андершон, която е лидер на най-голямата партия в парламента, подаде оставка по-малко от година след като стана първата жена премиер на Швеция.
Предвижда се новият парламент да се събере за първи път на 26 септември.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Bosch създава роботи, за да промотира иновациите в чистачките (Видео)
Маркетинг |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |Мениджърът на националите на Англия повика за Световното вратар без нито един мач във Висшата лига
Спорт |Турция връща ценни антики с помощта на изкуствен интелект
Свят |Bosch създава роботи, за да промотира иновациите в чистачките (Видео)
Маркетинг |"Франс прес" осведомява света за находчивостта на българските измамници
България | Advertorial |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |Dacia пусна онлайн конфигуратор
Автомобили |Спасените тайландски момчета: "Това е чудо!" (снимки и видео)
Общество | Advertorial |Появи се постер на „Тъмната кула” по Стивън Кинг
Екран |Автобус изгоря на пътя Бургас-Варна
България |CallPoint powered by TELUS приема името “TELUS International Europe”
Бизнес |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.