В Русия започнаха да горят неудобни книги
Във Воркутинския минно-икономически колеж са били иззети и унищожени чрез изгаряне 53 книги, издадени с подкрепата на фондацията на Джордж Сорос, съобщава интернет порталът „7x7“, цитиран от Лента.ру.
По думите на главната библиотекарка Елена Василиева книгите са били изгорени в двора на училището, защото към тях нямало интерес. „От 11 години работя, книгите са постъпили във фонда преди това и през цялото време никой не ги е вземал, те стояха в склада“, казва библиотекарката.
Препоръка да изземе и унищожи подобна литертура е получил и Ухтинският държавен технически университет, в чиято библиотека се съхрнявали 413 екзепляра от такива книги.
Порталът припомня, че в средата на декември 2015 г. в сиктивкарските медии бе публикувано копие на писмо от заместник пълномощния представител на президента в Северо-западния федерален окръг Андрей Травников, в което се казва, че литературата, издадена с подкрепата на фондацията на Сорос „формира в младежката среда изкривено възприятие на националната история и популяризира чужди на руската идеология постановки“ и трябва да бъде унищожена.
Интернет-порталът е получил потвърждение, че планове да унищожи такива книги има и Националната библиотека на Коми. Сред тях има учебници по логика, френски сюрреализъм, помагала по криминалистика.
През ноември миналата година Руската главна прокуратура обяви за нежелани в страната организациите „Отворено общество“ (фондация на Джорд Сорос) и фондация „Съдействие“. Това стана по искане на Съвета на федерацията до главния прокурор Юрий Чайка да провери организациите, включени в т.нар. патриотична стоп-листа.
През 1933 г. нацистите възраждат практиката на аутодафетата от времето на Инквизицията и изгарят публично книги на смятани за „негермански“ автори – някои от тях сред големите писатели на 20-и век, евреи по произход. Бившият СССР и страните от бившия съветски блок, сред които и Бълария, изпращаха за претопяване идеологически „неправилните“ книги, включително и детски.
„Там където изгарят книги, изгарят накрая и хора“, пише Хайнрих Хайне през 1821 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.