Йеменските хути заявиха, че ще продължат да потопяват британски кораби

ЕС

Подкрепяните от Иран йеменски хути обещаха да продължат да атакуват британски кораби в Аденския залив след потъването на „Рубимар“, предава Ройтерс.

В събота американските военни потвърдиха, че корабът „Рубимар“, собственост на Обединеното кралство, е потънал, след като е бил ударен от противокорабна балистична ракета, изстреляна от йеменските бойци хути на 18 февруари.

"Йемен ще продължи да потопява все повече британски кораби, а всички последствия или други щети ще бъдат добавени към сметката на Великобритания", заяви Хюсеин ал-Еззи, заместник-министър на външните работи в ръководеното от хутите правителство, в публикация в X.
"Това е държава-измамник, която напада Йемен и си партнира с Америка в спонсорирането на продължаващите престъпления срещу цивилното население в Газа."

От средата на ноември хутите многократно изстрелват безпилотни самолети и ракети срещу международното търговско корабоплаване, като твърдят, че действат в знак на солидарност с палестинците срещу военните действия на Израел в Газа.

Атаките им в Червено море нарушиха световното корабоплаване, принуждавайки фирмите да променят маршрута си към по-дълги и по-скъпи пътувания около Южна Африка, и подхраниха страховете, че войната между Израел и Хамас може да се разпространи и да дестабилизира целия Близък изток.

През януари САЩ и Великобритания започнаха да нанасят удари по цели на хутите в Йемен в отговор на атаките срещу корабоплаването в Червено море.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"