Китай свали забраната за доставки на Boeing след преговорите със САЩ

Китай свали забраната за доставки на Boeing след преговорите със САЩ

Китайските власти съобщиха на местните авиопревозвачи, че отменят забраната за внос на самолети Boeing, която беше в сила в продължение на месец. Китайските авиокомпании вече могат самостоятелно да организират доставки при собствени условия. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници.

Решението е взето, след като Китай и САЩ обявиха 90-дневно намаляване на допълнителните мита върху стоки. В същото време остава неясно колко скоро китайските превозвачи ще могат да получат самолетите, пише Bloomberg. По оценка на агенцията, Китай може отново да забрани доставките на Boeing, ако в рамките на три месеца двете страни не постигнат ново търговско споразумение. Boeing планира да достави в Китай около 50 самолета тази година.

През април Bloomberg съобщи, че Китай е прекратил по-нататъшни поръчки на самолети от САЩ за китайската Boeing Co. в отговор на наложените от Америка 145-процентни мита. Китайските власти също така разпоредиха на местните компании да не поръчват от САЩ авиационно оборудване и самолетни части. Впоследствие Китай върна обратно в САЩ няколко вече получени самолета на американската компания.

След проведените преговори САЩ се съгласиха да намалят митата върху китайски стоки от 145% на 30%, а Китай — върху американски стоки от 125% на 10%. Базовото мито за внос на стоки остава на ниво от 10%. Новият режим влиза в сила от 14 май.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

НАТО оборудва полски вятърен парк в Балтийско море със сензори и радари
Тръмп нареди да махнат от централни места в Белия дом портретите на Обама и Буш – баща и син
България вече съхранява слънчева енергия в батерии
Фалитите в Германия нарастват с най-бърз темп от октомври 2024 г.
Мащабна криза: Техеран предупреждава за пълна липса на вода през октомври
Усамотението – тайното оръжие на някои от най-интелигентните хора
Времето: Горещо, на отделни места в Югозападна България ще превали
САЩ и Китай удължиха крайния срок на търговското примирие, за да избегнат повишаване на митата