Махмуд Абас: САЩ са единствената страна, която може да спре Израел от операция в Рафах

ЕС

Палестинският президент Махмуд Абас днес каза на пресконференция в саудитската столица Рияд, че само САЩ могат да спрат Израел да атакува граничния град Рафах в ивицата Газа, като посочи, че очаква нападението през следващите дни, предаде Ройтерс.

"Призоваваме САЩ да поискат от Израел да спре операцията в Рафах, защото Америка е единствената страна, способна да попречи на Израел да извърши това престъпление", заяви Абас по време на среща на върха в Саудитска Арабия, като посочи, че подобна операция, обявена от израелски официални лица, би била "най-голямото бедствие в историята на палестинския народ".

Израел, който в продължение на седмици заплашваше, че ще предприеме пълномащабна офанзива срещу града, с цел да унищожи оставащите там батальони на "Хамас", миналата седмица засили въздушните удари по Рафах, предава БТА. Западните държави, включително най-близкият съюзник на Израел - САЩ, настояха Тел Авив да се въздържа от нападение срещу южния град, който се намира до египетската граница и дава убежище на повече от един милион палестинци, избягали от седеммесечната израелска атака срещу по-голямата част от ивицата Газа.

"Въпросът за това, което ще се случи през следващите няколко дни, е какво ще направи Израел като атакува Рафах, защото всички палестинци от Газа са събрани там", каза Абас и добави, че дори "малък удар" срещу града ще принуди палестинското население да напусне ивицата Газа. "Тогава ще се случи най-голямата катастрофа в историята на палестинския народ", добави той.

Абас повтори, че отхвърля разселването на палестинци в Йордания и Египет, и подчерта, че се опасява, че след като приключи операциите си в Газа, Израел ще се опита да принуди палестинското население да напусне Западния бряг и да се премести в Йордания.

Израел започна военната си офанзива срещу "Хамас" в ивицата Газа след атаката срещу южната част на страната на 7 октомври, когато бяха убити около 1200 души, а 253 бяха взети като заложници. Оттогава са убити повече от 34 000 палестинци според данни на министерството на здравеопазването в Газа, а по-голяма част от населението на анклава е разселена.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“