Марк Зукърбърг вечеря с Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго

Марк Зукърбърг вечеря с Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго

Шефът на Meta Марк Зукърбърг е посетил Доналд Тръмп в курорта му в Мар-а-Лаго - няколко месеца след като новоизбраният президент го заплаши със затвор.

През август Тръмп написа в книга, че технологичният милиардер ще „прекара остатъка от живота си в затвора“, ако се опита да се намеси в изборите в САЩ през 2024 г.

Впоследствие обаче Тръмп смекчи позицията си, като през октомври заяви в подкаст, че е „хубаво“, че г-н Зукърбърг „не се меси в изборите“, и му благодари за личното телефонно обаждане, след като замалко не загина при опита за покушение срещу него по време на предизборната му кампания.

„Марк беше благодарен за поканата да се присъедини към президента Тръмп за вечеря и за възможността да се срещне с членове на екипа му относно бъдещата администрация“, заяви говорител на Мета пред Би Би Си.

„Това е важен момент за бъдещето на американските иновации“, се допълва в изявлението.

Отношенията между двамата не винаги са били толкова сърдечни, но постоянно се подобряват, твърди Би Би Си.

През 2021 г. Тръмп беше изхвърлен от платформите Meta Facebook и Instagram заради реакцията му към участниците в щурма на Капитолия, която компанията нарече „похвала за хората, участвали в насилието в Капитолия на 6 януари“.

Отстраняването му беше отменено две години по-късно.

През август т.г. Зукърбърг изрази съжалението си за това, че е премахнал промотирането на съдържание, свързано с твърденията за сина на Джо Байдън - Хънтър, които бяха тема за десницата в САЩ преди президентските избори през 2020 г.

Той също така заяви, че повече няма да прави вноски в подкрепа на изборната инфраструктура, след като дарението от 400 млн. долара (302 млн. паунда) през 2020 г. беше възприето от някои онлайн потребители като начин за заобикаляне на ограниченията за дарения.

Зукърбърг заяви, че даренията му са били замислени като непартийни и целта му е била да бъде неутрален в изборите.

Не е известно какво са обсъждали двамата мъже по време на вечерята в дома на Тръмп във Флорида.

Мета обаче се сблъсква с нарастваща регулация през последните години, включително с текущо антитръстово дело, заведено от Федералната търговска комисия (ФТК) през 2020 г.

Дори и така, очевидно подобряващите се отношения на г-н Зукърбърг с новоизбрания президент бяха напълно затъмнени от близостта на Тръмп с друг технологичен титан: Илон Мъск, отбелязва Би Би Си.

Близките отношения на Тръмп със собственика на X доведоха до дарения за кампанията в размер на над 100 млн. долара (79 млн. паунда), както и до одобрения от милиардера и неговите суперфенове.

Връзката им е толкова тясна, че накара някои да нарекат Мъск неговата „Първа приятелка“, което е заигравка с ролята Първа дама, която се полага на съпругата на президента.

В крайна сметка това доведе до поставянето на милиардера начело на новия Департамент за правителствена ефективност (Doge), което може да му даде възможност да влияе не само върху правителствената политика, но и върху самата нормативна уредба, застрашаваща неговата бизнес империя.

 Зукърбърг и Мъск обаче имат дългогодишно съперничество.

Някои от разногласията им се дължат на сериозни бизнес въпроси, като например неуспешното сътрудничество през 2016 г., когато ракета на SpaceX се взриви, докато носеше сателит на Facebook.

Споровете им продължиха и в крайна сметка се превърнаха в словесна война за потенциален реален бой в клетка.

Въпреки че нито един от двамата не е отстъпил публично, изглежда малко вероятно двубоят на милиардерите действително да се осъществи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ