НАТО продължава с мащабните учения на фона на опасенията за промяна в курса на САЩ
Членовете на НАТО продължават най-мащабните си бойни учения за 2025 г., като проверяват способността си за бързо разгръщане на мащабни сили на източната граница на 32-членния алианс, тъй като притесненията относно най-мощния му член - САЩ, нарастват.
Ученията в Румъния, която граничи с Украйна, се провеждат в момент, когато разклатената Европа се бори с новия курс на САЩ при президента Доналд Тръмп.
В навечерието на третата годишнина от нахлуването на Русия в Украйна в ученията Steadfast Dart 2025 участват около 10 000 военнослужещи от девет държави като част от новите Съюзнически сили за бързо реагиране на НАТО.
Те се провеждат в продължение на шест седмици в Румъния, България и Гърция.
Министърът на отбраната Пийт Хегсет поиска от съюзниците да увеличат драстично военните си разходи и заяви, че приоритетите на САЩ в областта на сигурността лежат другаде, поставяйки под съмнение дългогодишните гаранции за сигурност, които Вашингтон предоставя на Европа.
Въпреки че администрацията на Тръмп не е обявила планове за изтегляне на американските сили от региона, забележката на Хегсет, че „европейските съюзници трябва да водят отпред“, накара партньорите от НАТО да се замислят за потенциална нова реалност, в която САЩ вече не са мощната, ядрена опора за сигурността на континента.
Адмирал Стюарт Б. Мънш, командващ Съюзното командване на силите, заяви, че заплахите за НАТО „са станали все по-сложни и непредсказуеми“ през последното десетилетие.
„За да се справи с тази сложна среда за сигурност, НАТО претърпя значителна трансформация в областта на военните действия. Пренесохме отбранителните си планове от концепция към реалност“, заяви Мюнш пред репортери в тренировъчната база в сряда.
Европейските съюзници също изразиха загриженост, че са останали настрана от разговорите между американски и руски дипломати във вторник в Саудитска Арабия за работата по прекратяване на войната в Украйна.
Бързото развитие на събитията накара президента на Франция Еманюел Макрон да свика избрани държави от ЕС и Обединеното кралство на извънредни преговори тази седмица в Париж.
По време на бойните учения в Румъния тази седмица бяха проведени тренировки с бойна стрелба и учения за водене на окопна война. Миналата седмица гръцки и испански морски пехотинци проведоха учения в Гърция, включително имитация на амфибийна атака.
Новите съюзнически сили за реагиране на НАТО, създадени през юли миналата година, са предназначени за мащабно разгръщане в рамките на 10 дни и съчетават конвенционални сили с кибернетични и космически технологии. Великобритания ръководи операцията с 2600 военнослужещи и 730 превозни средства.
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента
Свят |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |Институт на Бил Гейтс: Пикът на заразата в България ще е точно след 2 седмици
COVID-19 |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |В първия ден от новата година София осъмна при -15 градуса
България | Advertorial |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |8 разлики между истинските и токсичните приятели
Техники за успех | Advertorial |Сирия: Турция удари с артилерия и кюрдските милиции
Русия нападна Украйна | Advertorial |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.