Норвегия би обсъдила налагането на таван на цената на газа в ЕС

ЕС

Норвегия би участвала в обсъждания, заедно с европейските си партньори, за потенциални дългосрочни газови договори и ценови ограничения, за да помогне за облекчаване на енергийната криза. Това заяви норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре пред в. "Файненшъл таймс", предава БТА. 

Скандинавската страна се превърна в един от най-големите печеливши от последиците от руската инвазия в Украйна, измествайки Москва като най-голям доставчик на газ в Европа, както и като значителен износител на петрол и електроенергия на целия континент.

"Европа сега води задълбочен дебат за функционирането на енергийните пазари, как могат да осигурят по-достъпни цени за гражданите, семействата, индустриите, как може да се справи с недостига на газ след агресията на (руския президент Владимир) Путин", каза Сторе. Той обаче предупреди ЕС и правителствата на страните членки да не приемат мерки, които в крайна сметка застрашават енергийните доставки, докато Европа се подготвя за тежка зима.

Норвежката държавна енергийна компания Equinor и други местни компании обсъждат с клиенти потенциални дългосрочни договори, които биха могли да ограничат цената на газа на ниво по-ниска от сегашното, но по-високо от цените отпреди година, твърдят източници, запознати с въпроса.

Главният изпълнителен директор на Equinor Андерс Опедал съобщи, че европейски клиенти са изпратили запитвания за различни опции за газови доставки, включително сключването на дългосрочни договори. "Винаги сме отворени да обсъждаме различни договорености за доставка на газ, включително и дългосрочни договори за доставка", каза той.

"Отговорността за всякакви сделки е на компании като Equinor. Те трябва да носят отговорност за сключването на краткосрочни и дългосрочни споразумения със своите клиенти в Европа", заяви норвежкият премиер.

Запитан дали Норвегия може да се съгласи на доброволно ограничаване на цените, той отговори: "Не затварям вратата за идеи, които могат да отведат Европа напред. В дълбок интерес на Норвегия е да намалим несигурността, да увеличим надеждността на нашите съюзници и партньори".

Норвегия вече е увеличила доставките на газ за Европа с 10% от началото на годината.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
AI ще поеме 95% от финансовите задачи, а хората ще вземат решенията
Времето: Ветровито и слънчево, но следобед ще се заоблачи
На днешната дата, 14 юли. Рождениците днес
Радев: Правим всичко възможно да свалим дефицита до приемлива норма
Sprite обединява фенове и експерти в обсъждането на най-големите хитове на хип-хопа
Петролът поскъпва, тъй като САЩ и Иран засилват атаките си в района на Ормузкия проток
Китай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“