Ръст в цената на зърното, след като Русия излезе от сделката за износ през Черно море
Цената на зърното на световните борси се покачи, след като през уикенда Русия обяви, че едностранно се оттегля от споразумението за износ на украинско зърно през Черно море, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Стъпката на Кремъл породи опасения, че отново може да се стигне до нарушения на глобалните доставки.
На борсата в Чикаго фючърсите на пшеницата се покачиха с 5,4 на сто до 8,73 долара за бушел (1 бушел пшеница = прибл. 27 кг), най-високото им ниво от 14 октомври, но поне засега все още далеч от рекорда от март, когато цената скочи до 13,64 долара за бушел.
Фючърсите на царевицата добавиха 2,2 на сто до 6,96 за бушел, а соята достигна 14,12 долара за бушел, или ръст от 0,8 на сто.
"Покачването е инфлационно, но дали ще продължи зависи от развитието на ситуацията в региона", заяви за Ройтерс базиран в Сингапур търговец на зърно.
Москва се оттегли от сделката за зърното в събота, като се аргументира с извършена от украинските сили атака с дрон по руски цели на Кримския полуостров.
Киев контрира, че Кремъл си търси извинение, за да напусне сделката, а Вашингтон посочи, че Русия отново опитва да използва храната като оръжие.
ООН, Турция и Украйна обявиха, че въпреки изтеглянето на Русия корабите със зърно ще продължат да плават, а само за днес са предвидени е предвидено от Украйна да отплават 16 натоварени с различни видове зърно съда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Цитат на деня
Цитат на деня |„Булгартрансгаз” планира да инвестира близо 1 милиард лева в развитие на газовата инфраструктура
Енергетика |Saint-Gobain България с нов главен изпълнителен директор
Мениджмънт | Advertorial |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.