САЩ одобриха продажба на оръжия на Тайван на стойност 385 млн. долара

САЩ одобриха продажба на оръжия на Тайван на стойност 385 млн. долара

Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциалната продажба на резервни части за самолети F-16 и радари на Тайван на приблизителна стойност 385 млн. долара, съобщи Пентагонът в петък, ден преди тайванският президент Лай Чинг-те да започне своето пътуване в Тихия океан, предава Ройтерс.

По закон САЩ са задължени да предоставят на Тайван средства за самозащита въпреки липсата на официални дипломатически отношения, което предизвиква постоянно раздразнение в Пекин.
Демократично управляваният Тайван отхвърля претенциите на Китай за суверенитет.

Китай засилва военния си натиск срещу Тайван, включително чрез провеждането на два кръга от военни учения около острова тази година, а източници от сферата на сигурността заявиха пред Ройтерс, че Пекин може да проведе още такива, които да съвпаднат с обиколката на Лай в Тихия океан, която включва спирки на Хаваите и Гуам, територия на САЩ.

Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността към Пентагона заяви, че голяма част от сделката (320 млн. долара) е свързана с продажбата на резервни части и поддръжка на изтребители F-16 и радари с активна електронно сканирана решетка и свързано с тях оборудване.

Държавният департамент одобри и потенциалната продажба на Тайван на подобрено мобилно абонатно оборудване и поддръжка на стойност около 65 млн. долара, съобщи Пентагонът. Главният изпълнител на продажбата за 65 млн. долара е General Dynamics.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Техники, които ще ви помогнат да заспите по-бързо
Тръмп: Никога не сме били толкова близо до споразумение за Украйна, колкото сега
Кои са знаците, че се справяте по-добре в живота, отколкото си мислите?
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?
Емблематичният фосил „Малкото стъпало“ – неочаквана еволюционна загадка
Ядрената индустрия ще добави 15 реактора догодина след спада в капацитета през 2025 г.
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven