САЩ задържаха още един петролен танкер край Венецуела

ЕС

Съединените щати са задържали още един петролен танкер край бреговете на Венецуела в международни води, потвърди в събота министърката на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноъм. Случаят е втори за последните седмици и е факт дни след като американският президент Доналд Тръмп обяви „пълна блокада“ на всички санкционирани петролни танкери, влизащи и напускащи Венецуела.

Ноъм потвърди, че американската брегова охрана е задържала танкер, който последно е акостирал във Венецуела. 

"Съединените щати ще продължат да преследват незаконното движение на санкциониран петрол, използван за финансиране на наркотероризъм в региона. Ще ви намерим и ще ви спрем", заяви тя в публикация в социалните мрежи. 

Това е вторият подобен случай този месец. Танкерът е бил задържан в международни води край бреговете на Венецуела, пише БТА. По-рано в събота трима американски служители съобщиха пред Ройтерс, че корабът е бил задържан. Говорителката на Белия дом Анна Кели заяви, че танкерът е превозвал санкциониран петрол.

"Това беше кораб с фалшив флаг, който е оперирал като част от венецуелската сенчеста флота за трафик на откраднат петрол и финансиране на наркотерористичния режим на Мадуро", написа Кели в публикация в социалната мрежа "Екс".

Министерството на петрола на Венецуела и държавната петролна компания "Петролеос Де Венесуела" ("Petróleos de Venezuela", PDVSA) не са отговорили веднага на запитванията за коментар.

Венецуелското правителство определи задържането на танкера като "сериозен акт на международно пиратство". В официално изявление Каракас заяви, че "осъжда и отхвърля кражбата и отвличането на частен кораб, превозващ петрол, както и насилственото изчезване на екипажа му, извършени от военен персонал на Съединените щати в международни води". Венецуела добави, че ще докладва случая на Съвета за сигурност на ООН и други международни организации.

Британската компания за управление на морски рискове "Вангуард" ("Vanguard") заяви, че задържаният кораб вероятно е танкерът "Сенчърис" (Centuries) под панамски флаг, спрян източно от Барбадос в Карибско море.

Джереми Панер, партньор в адвокатската кантора "Хюз Хъбърд" ("Hughes Hubbard") във Вашингтон и бивш следовател в службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC), заяви, че корабът не е бил включен в списъка на санкционираните от САЩ.

"Залавянето на кораб, който не е санкциониран от САЩ, бележи поредното увеличаване на натиска на Тръмп върху Венецуела и противоречи на обявената блокада само на санкционирани танкери", коментира Панер.

Във вторник Тръмп обяви, че нарежда "цялостна и пълна блокада на всички санкционирани танкери, влизащи и излизащи от Венецуела". След първото задържане миналата седмица натоварени танкери с милиони барели суров петрол останаха във венецуелски води, за да избегнат риск от конфискация. Оттогава износът на суров петрол от страната спадна рязко.

Макар че много от танкерите, превозващи венецуелски петрол, са под санкции, други – включително кораби, използвани от американската енергийна компания "Шеврон" ("Chevron") – имат специални разрешения за транспортиране.

Китай остава най-големият купувач на венецуелски суров петрол, който съставлява около 4 процента от неговия внос. През декември доставките са на път да надхвърлят средно 600 000 барела дневно, сочат анализи.

Анализатори отбелязват, че макар световният пазар на петрол засега да е добре снабден, продължителна блокада и загуба на близо един милион барела дневно биха могли да доведат до повишение на цените.

От въвеждането на енергийни санкции срещу Венецуела през 2019 г. търговията с венецуелски петрол все по-често се осъществява чрез т.нар. "сенчеста флота" – танкери, които прикриват маршрута си и често оперират под фалшиви имена или флагове. Според данни на сайта "Танкъртракърс" ("TankerTrackers.com") към момента около 38 от над 70 такива танкера във венецуелски води са под санкции на Министерството на финансите на САЩ. 

Инцидентът може да засили напрежението между Вашингтон и Каракас. Американският президент Доналд Тръмп заяви в петък, че не изключва възможността за военен конфликт с Венецуела, съобщи Ен Би Си, позовавайки се на интервю с него. На въпрос дали евентуални удари на САЩ могат да доведат до война, Тръмп отговори: "Не коментирам това".

По-рано в събота Тръмп номинира генерал-лейтенанта от морската пехота Франсис Донован за ръководител на Южното командване на САЩ, което отговаря за операциите, свързани с блокадата на Венецуела. Донован в момента е заместник-началник на Командването на специалните сили на САЩ. Назначението му подлежи на одобрение от Сенат на САЩ, се посочва в съобщение на Пентагона.

Междувременно производството на петрол във Венецуела е достигнало целта на правителството от 1,2 милиона барела дневно, заяви в събота в социалните мрежи вицепрезидентът и министър на петрола Делси Родригес, цитирана от Блумбърг.

"Това се противопоставя и побеждава тормоза, враждебността и империалистичната незаконност, които атакуват и нарушават човешките права на венецуелците", написа Родригес в публикация в своя акаунт в "Телеграм".

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
ЕС свиква извънредна среща заради мигрантската криза в Сеута
Защитете имейл маркетинга като всеки друг бизнес актив
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама