Северна Корея осъди решението за свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради последното ѝ ракетно изпитание
Министерството на външните работи на Северна Корея осъди решението за свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради последното ѝ ракетно изпитание, предаде Асошиейтед прес.
В края на миналата седмица Пхенян обяви официално, че е провел изпитание на нова хиперзвукова ракета на твърдо гориво със среден обсег, пише БТА. В изявление на севернокорейското дипломатическо ведомство, разпространено днес, се казва, че тестовото изстрелване на въпросната ракета на 14 януари е част от редовните дейности на Северна Корея за подобряване на отбранителните ѝ способности и че изпитанието не представлява заплаха за съседите ѝ.
Южна Корея в четвъртък призова Съвета за сигурност "да наруши мълчанието" по повод на ескалиращите ракетни изпитания и заплахи от страна на Северна Корея. Русия и Китай, които са постоянни членове на Съвета, блокираха водените от САЩ усилия за засилване на санкциите срещу Пхенян във връзка с изпитанията на нови оръжия, отбелязва АП.
Много страни се опасяват, че Северна Корея и Русия може да си сътрудничат в областта на въоръженията и че има вероятност Пхенян да предоставя на Москва боеприпаси, за да подпомогне продължаването на бойните действия в Украйна, като в замяна може да получава икономическа и военна помощ, посочва АП. Както Пхенян, така и Русия отхвърлиха обвиненията на Вашингтон и Сеул за севернокорейски оръжейни доставки за Русия.
Тази седмица севернокорейската външна министърка Чое Сон-хюи заяви в Москва, че страната ѝ има "силно желание за по-нататъшно укрепване на стратегическото и тактическото сътрудничество в защита на основните интереси на двете държави“. Снощи КЦТА съобщи, че руският президент Владимир Путин скоро може да посети Пхенян по покана на Ким Чен-ун.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Депутатите одобриха бюджетите на ДОО и НЗОК за 2026 година
България |Nikkei: Световната верига Marriott отваря няколко луксозни хотела в Непал
Компании |Търговците в Испания губят 2 млн. евро на ден от кражби
Свят |В София се предлагат 7630 апартамента в строеж. В кои квартали строителството е най-активно?
Икономика |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Времето: Жълт код за дъжд и гръмотевици в цялата страна
България | Advertorial |Откраднаха 100-килограмова златна монета от музей в Берлин
Свят |Тайната на продуктивността: Работете по-малко, вършете повече
Управление | Advertorial |Откриха втория гроб на Сюлейман Великолепни в Унгария
Открития |45 златни руски пословици и поговорки
Маркетинг |Българин за първи път в книгата на най-влиятелните PR експерти в света
Лица |На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
На днешната дата |ADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.