The Wall Street Journal: Ерата на сигурността приключи
В края на Студената война водещите световни сили се съгласиха, че намаляването на ядрените оръжия ще направи планетата по-безопасна. Тази епоха обаче е отминала, съобщава The Wall Street Journal.
Договорите за контрол на въоръженията се разпадат, ядрените сили укрепват арсеналите си, а рискът от разпространение на оръжия нараства. Все по-често се обсъжда използването на тактически ядрени оръжия за получаване на предимство на бойното поле.
Пътят към връщането на страха от ядрена война започва през 1945 г., когато в Ню Мексико е извършен първият ядрен взрив на изпитателния полигон "Тринити". През 1963 г. президентът на САЩ Джон Ф. Кенеди по време на Студената война изразява опасения от бъдещето, в което ядрените оръжия ще бъдат в ръцете на десетки държави. Той нарича това „най-голямата възможна опасност“.
В продължение на десетилетия договорите за контрол на въоръженията, техническите бариери и принципът на взаимно гарантирано унищожение сдържаха най-лошите сценарии.
Ерозия на споразуменията
Световните запаси от ядрени оръжия достигнаха своя връх в средата на 80-те години на миналия век, но оттогава постепенно намаляват. През 1991 г. Съединените щати и Съветският съюз сключиха първия Договор за съкращаване на стратегическите оръжия (START).
Сега обаче важни споразумения между Русия и САЩ са застрашени. Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег е отменен, а договорът за ограничаване на броя на разположените бойни глави изтича в началото на следващата година.
Вашингтон все по-често говори за необходимостта от разширяване на ядрения потенциал, за да се противопостави на нарастващите заплахи от страна на Русия и Китай, което може да доведе до нова надпревара във въоръжаването.
Смята се, че Китай планира да утрои ядрените си запаси до 2035 г. Той вече разполага с около 600 междуконтинентални ракети в арсенала си, способни да достигнат територията на САЩ. Пекин обаче отхвърля предложенията за преговори с Русия и Съединените щати за ограничаване на ядрените сили.
Нарастване на тактическите заплахи
Докато САЩ и Русия намаляват стратегическите си запаси, тактическите ядрени оръжия предизвикват безпокойство. По-ниският им капацитет и по-малкият им обсег позволяват да бъдат използвани в конвенционални военни конфликти. Москва многократно е намеквала за възможността да използва тези оръжия в Украйна. През ноември Русия дори актуализира доктрината си, като разшири основанията за използването им.
Усилията за ограничаване на разпространението на ядрени оръжия, залегнали в Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) от 1970 г., са подложени на натиск. Въпреки че беше подписан от 191 държави, три ядрени държави така и не се присъединиха към споразумението, а Северна Корея се оттегли през 2003 г.
Иран, който е страна по ДНЯО, все още е на няколко месеца от създаването на ядрено оръжие. Саудитска Арабия вече заяви, че ще последва този пример, ако Иран успее.
Ядрени заплахи
Дов Закхайм, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, смята, че решението на президента на САЩ Джо Байдън да разреши на Украйна да използва западни ракети на руска територия може да означава, че в края на мандата си той е решил да не се въздържа повече от опасения за руска ядрена заплаха, които така и не се сбъднаха.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.