Украйна възнамерява да излезе от Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини
Украинският президент Володимир Зеленски подписа указ за излизане на Киев от Отавската конвенция за забрана на противопехотните мини, съобщи украинското Президентство на сайта си, цитирано от Ройтерс.
Украйна е ратифицирала конвенцията през 2005 г.
"Подкрепа за предложението на Министерството на външните работи за оттегляне от Конвенцията от Отава за забраната на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване от 18 септември 1997 г.", се казва в обнародвания от Зеленски указ.
Украинският депутат и секретар на комисията въпросите на националната сигурност във Върховната рада Роман Костенко, посочи, че излизането от международния договор ще изисква и парламентарно одобрение.
"Това е стъпка, която реалностите на войната отдавна налагат. Русия не е страна по Конвенцията и масово използва мини срещу нашите войници и мирни граждани", написа той във Фейсбук. "Не можем да останем с вързани ръце, при положение че врагът може да действа без никакви ограничения."
Костенко добави, че Радата трябва да вземе съответното решение и да възстанови окончателно правото на Украйна да брани територията си.
През последните месеци Русия засили осезаемо операциите си в Украйна, възползвайки се от превъзходството си в жива сила.
Костенко не уточни кога въпросът ще бъде разгледан в парламента.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Ръст на фондовите борси в Европа на фона на поредната серия от корпоративни отчети*
Финанси |Работа за младите: Великобритания дава 8,4 млрд. паунда за следващо поколение ядрени подводници
Свят |Бизнес климатът в България се подобрява през юли
Бизнес |„Алфа Рисърч“: Кабинетът „Радев“ е с 42% одобрение малко преди първите 100 дни управление
Политика |Digital age: Нов вид самосглобяваща се електроника и робот-паяк, спасител на хора
Технологии |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Саудитска Арабия се опитва да създаде международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море
Свят |Детектив ветеран споделя какво трябва да направите, когато усетите, че някой ви лъже
Техники за успех |На днешната дата, 30 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Слънчево и ветровито
България |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииЕлементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
МаркетингСтарите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
БългарияФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.