Западът ще загуби новата студена война с Изтока, докато е зает с вътрешни битки

Западът ще загуби новата студена война с Изтока, докато е зает с вътрешни битки
Целият демократичен свят е изправен на нокти, заради отказа на Републиканската партия в САЩ да одобри пакета военни помощи за Украйна и Израел. 
Републиканците прилагат срещу демократите тактиката, добре позната и от нашия парламент: подкрепа за вашето срещу подкрепа за нашето.
Не много по-различни са нещата във Великобритания - там управляващите консерватори се разцепиха след Брекзит и няма изгледи скоро това да се поправи.
Колкото и да са далечни - какви са общите корени на разделенията.
(1) Глобализацията 
Тя даде предимство на големите градове и столиците, които са бастион на либералите/елитите. Провинцията обедня - заради недостиг на промишлен капитал - изнесен основно към Азия. Това радикализира провинцията срещу столицата (елитите). Брекзит и Тръмп, а у нас ГЕРБ спечелиха благодарение на провинцията.
(2) Изолационизмът и радикализацията
Навсякъде в провинцията хората изпитват затруднение да си обясняват бързите промени, от които не печелят и предпочитат да се затварят и изолират срещу тях, като търсят за целта политическо представителство. В САЩ бе Тръмп, Фараж във Великобритания, Костадинов у нас.
(3) Жертви на пропаганда и хибридна война 
Когато нямаш обяснение за промените, търсиш това, което най-много ти допада. И така се захранва крайнодясната пропаганда, която предлага лесни решения на трудни проблеми с ясно посочен враг - елитите в столицата (алигаторите във Вашингтон или жълтопаветниците в София).
В този момент с огромна помощ в опорни точки и масова дистрибуция чрез тролове и ботове се притичва Кремъл. Така много бързо периферията и маргиналите стават мейнстрийм. 
(4) Консервативните партии изземват посланията на крайнодесните 
Така в САЩ умерената републиканска партия стана тръмпистка. В Кралството Фараж изчезна, защото премиерът Джонсън му иззе антиевропейската риторика. У нас възходът на “Възраждане” спря след като “десните” институти и техните говорители иззеха патриотичната риторика и започнаха битка с “левите” либерали - евфемизъм за европейското влияние. В полза на някакъв социалконсерватизъм, чиято квинтесенция е борба с Европа, “разлагаща” християнското семейство. Подробности, че нашият демографски проблем не се дължи на раждаемостта, а на емиграцията - поради липса на перспективи и на изключително високата смъртност - поради ниските пенсии и ниво на здравеопазване - са неприятни подробности след 12 години “консервативно” управление.
(5) Как Кремъл печели
Пропагандата на Путин тясно се родее с тежненията на обеднялата провинция в демокрациите. Именно хората там са най-благодатната почва за руската пропаганда, чиято основна цел е разклащане на доверието в демократичните институции. Всъщност, вече е доказано - последно във Великобритания - че целта на десетилетните атаки от Кремъл е била именно такава.
В този контекст на републиканците е изгодно да обясняват на техните избиратели в провинцията (fly over states) защо мексиканците са опасни (за работните места), а руснаците там далеч в Украйна не. Все по-трудно е обаче на британските консерватори да обясняват нуждата от Брекзит, защото европейците заемали работните места, когато нашествието на пакистанци и араби още повече изостри миграционния проблем, а индиец стана премиер.
В България консервативната пропаганда копира изцяло руската, като напоследък започна поне на думи да се разграничава от Кремъл, но без това да се отразява на пропагандните тези - които са едни и същи и за крайно левите,  и крайно десните с общ враг “либералите”, т.е Европа. 
Явно изборите в САЩ и Европа през 2024 ще бъдат повратна точка накъде ще върви светът.
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ