Заветите на Кенеди

Заветите на Кенеди

Заветите на Кенеди

На този ден преди 60 години в Далас, Тексас е убит 35-ият президент на САЩ Джон Фицджералд Кенеди. И това поставя началото на една легенда - предмет на хиляди анализи, книги, филми. С невероятно много съвпадения и паралели с живота на друг велик американски президент Абрахам Линкълн, чието убийство също продължава да е забулено в мистерия - дали е дело на един човек или е дело на вътрешен или международен заговор.
Син на вече утвърден политик, Джон Кенеди става най-популярното лице на най-голямата политическа “династия” в САЩ. Брат му Робърт Кенеди - кандидат за президент през 1968 г също е убит, а другият им брат Едуард е дългодишен сенатор. В момента синът на Робърт - Робърт Кенеди младши също е кандидат за президент.
Джон става президент благодарение на … телевизията. Неговият противник и също бъдещ президент Никсън води в проучванията до момента, когато се организира първия в историята дебат по новата за времето си технология. Визуалните впечатления са драматично в полза на Кенеди и той с малка преднина печели.
Мандатът на Кенеди е белязан с три монументални събития. Първото е Карибската криза, когато той не се вслушва в съвета на своите генерали за твърди действия срещу поставените (макети на) руски ракети в Куба и така предотвратява война със СССР - неговият подход за морска блокада дава резултат и Хрушчов отстъпва - и така се поставя началото на разведряването на ядреното напрежение.
Второто важно събитие е началото на войната във Виетнам, където Кенеди действа с презумпцията, че победа на комунистите там ще доведе до лавинообразна агресия по цял свят, включително в Европа - доктрина, следвана и от неговия наследник Линдън Джонсън, довело до пълномащабна война, която САЩ губят. И която доктрина се оказва погрешна. Но губейки войната, САЩ печелят от мира. Днес макар и комунистически, Виетнам е много по-близък военен партньор на САЩ, отколкото на Китай или Русия.
Най-голямото постижение на Кенеди вероятно е началото на Космическата програма. Стреснат от успеха на СССР с първия спътник и космонавт, Кенеди дава задача до края на десетилетието (60те) САЩ да изпратят човек на Луната и да го върнат на Земята - мисия успешна, направила САЩ водеща космическа сила.
Кенеди продължава твърдата антикомунистическа линия на президента Хари Труман в защита на демокрацията в САЩ и по света. Линия, която и днешната американска администрация продължава срещу авторитаризма 60 години по-късно.
Най-известните му послания, които имаме повод да си припомни днес са:
“Тези, които дръзват лошо да се провалят могат много да постигнат.”
“Питай не какво страната може да направи за теб, а себе си какво можеш да направиш за страната”.
“Човек може да умре, нациите да се въздигат и провалят, но една идея ще продължава да живее.”
“Всички свободни хора, независимо къде живеят, са жители на Берлин и затова като свободен човек съм горд да кажа - Аз съм един берлинчанин” (в реч в близост до Стената).
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ