Зеленски от Херсон: Продължаваме напред!

ЕС

Украинският президент Володимир Зеленски посети днес отвювания наскоро южен град Херсон -  една от най-големите победи, спечелена досега от украинските сили, предаде Ройтерс.

Зеленски обвини руските сили, че са извършили на военни престъпления, преди да се изнесат от града миналата седмица.

„Продължаваме напред!“, каза той на войските, стоящи във формация пред административната сграда на централния площад на града, където се бяха появили и родители с деца, за да се срещнат със силите на Киев. „Готови сме за мир, мир за цялата ни страна“, добави той.

Зеленски благодари на НАТО и другите съюзници на Киев за продължаващата им подкрепа във войната срещу Русия и каза, че доставката на ракети от Съединените щати е изиграла важна роля за успехите на Украйна.

„Наистина съм щастлив, виждате по реакциите на хората, че не може да става въпрос за инсценировки“, каза той.

Минути преди президента да пристигне от центъра Херсон отекнаха обстрели в близост до града.

Жителите на Херсон посрещнаха с радост украинските войски от петък, когато Русия изостави единствената регионална столица, която бе превзела след нахлуването си в Украйна.

В телевизионно обръщение през нощта Зеленски каза, че следователите вече са документирали повече от 400 военни престъпления, извършени от Русия по време на осеммесечната им окупация.

„Намерени са тела на загинали цивилни и военнослужещи“, каза той. „Руската армия остави след себе си същата диващина, която направи в други региони на страната“, добави Зеленски

Русия отрича нейните войски умишлено да са атакували цивилни или да са извършили зверства в окупирани райони. Места за масови погребения са открити в няколко други части на Украйна, окупирани преди това от руските войски.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
25 безполезни, но много любопитни факти