Доживотен затвор за убийците на Анна Политковска
Московският съд разпореди доживотен затвор на чеченците Рустам Махмудов и Лом-Али Гайтукаев, като ги обяви за виновни за убийството на руския журналист Анна Политковска, предаде ИТАР-ТАСС.
Съдебните заседатели изнесоха обвинителното решение по делото на 20 май, като признаха всички подсъдими в делото за виновни, а повечето от тях – и за незаслужаващи снизхождение. Освен Махмудов и Гайтукаев, на подсъдимата скамейка застанаха братята на Рустам – Ибрахим и Джабраил Махмудови, както и бившият милиционер Сергей Хаджикурбанов. Те получиха съответно по 12, 14 и 20 години в наказателна колония при строг режим. Освен това съдът изиска от осъдените 5 млн. рубли (106,7 хил. евро) в полза на децата на Политковска.
Според следствието Гайтукаев бил организирал престъпна група, в която влизали служителите на московската полиция Дмитрий Павлюченков, който пред 2012 г. бе осъден на 11 години затвор, и Сергей Хаджикурбанов. Задачата им била да установят местожителството на Политковска и да предадат тази информация на изпълнителите. Освен това Павлюченков бил доставил преработен за боеви патрони газов пистолет, който предал на Гайтукаев и Хаджикурбанов. Изпълнението на мократа поръчка било поверено на братя Махмудови.
Журналистката от в. „Новая газета” Анна Политковска бе застреляна в асансьора на блока си през октомври 2006 г. Следствието смята, че мотив за престъплението е било недоволство от журналистическата й дейност, но поръчителите на убийството така и не са установени.
По-рано Дмитрий Павлюченков даде показания, според които поръчители на престъплението били бившият емисар на чеченските сепаратисти в Лондон Ахмед Закаев и руският бизнесмен Борис Березовски, който умря в Англия през 2013 г. Колегите и роднините на Политковска смятат тази версия за недостоверна.
Анна Политковска е родена в Ню Йорк през 1958 г., където нейните родители, съветски украинци, са дипломати на ООН. Нейното моминско име е Мазепа. Учи журналистика в Московския държавен университет, завършва през 1980 г. и постъпва на работа във вестник "Известия".
В периода 1994-1999 е редактор на отдела за извънредни произшествия в "Общая газета". От юни 1999 до 2006 пише карета в он-лайн вестника Новая газета и многократно посещава районите на военните действия и лагери на бежанци в Дагестан, Ингушетия и Чечня. През 2001 г. е принудена да отлети за Виена, след като получава редица заплашителни имейли от офицера от ОМОН Сергей Лапин заради свое разследване за изчезнал чеченец, арестуван и разпитван от Лапин.
Политковска е автор на няколко отличени с награди книги за войната в Чечня и режима на президента Путин, най-скорошната от които е "Путинова Русия". Няколко пъти бе участник във преговори за освобождаване на заложници, включително и в кризата "Норд-Ост" през октомври 2002, когато чеченски бунтовници взеха заложници в Московския театър. Политковская бе активен застъпник за правата на семействата на загиналите войници, като правеше разледвания на корупцията във военното министерство и в командването на руските федерални войски в Чечня.
В интервю пред британския вестник "Индипендънт" тя разказа, че на 1 септември 2004, по време на кризата със заложниците в училището в Беслан, се е свързала с чеченските бунтовници и е успяла да ги склони да позволят на Аслан Масхадов, бившия чеченски президент и бунтовнически лидер, да отиде в Беслан и да убеди терористите да освободят взетите за заложници деца. След като се качва на самолета за Беслан, тя получава мистериозно натравяне. Имайки предишен неприятен опит, тя отказва всяква храна по пътя, но взима чай, защото е жадна. Изпада в силно неразположение, изгубва съзнание и не успява да стигне до училището в Беслан. Причината за нейното боледуване не е установена, според Комитета за защита на журналистите.
На конференция за свобода на пресата, организирана от Репортери без граници във Виена през декември 2005, Политковска казва: "Хората понякога плащат със живота си, за това което мислят. Дори някой може да бъде убит за това, че ме информира. Аз не съм единствената, която е заплашена. Имам доказателства за това."
Политковска е намерена застреляна в събота, 7 октомври 2006 г. (рожденият ден на Владимир Путин) в асансьора на блока, в който живее, в центъра на Москва. Полицията съобщава, че до нея са намерени пистолет Макаров и четири гилзи. "Убиецът е стрелял в гърдите ѝ, след което е направил и втори изстрел - в главата", са пояснили разследващите органи. В хода на разследването става ясно, че най-малко петима души са замесени в убийството на руската журналистка.
Редакторът на Новая газета Дмитрий Муратов съобщава, че в деня на убийството Политковска е планирала да издаде статия, описваща мъченията, които вероятно използва чеченската служба за сигурност, известна като Кадировци и която е лоялна на про-московския министър-председател Рамзан Кадиров. Ден след като Политковска е намерена мъртва, полицията кофискува нейния компютър и материалите от нейното разследване.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Българската компания Tiger Technology набра 10 млн. долара от частни инвеститори
Компании |Банди атакуват скъпоценности: Френската полиция предупреди за вълна от кражби в музеите в страната
Свят |Круизен кораб с 238 души на борда заседна в Дунав на път за Видин заради критично ниското ниво на реката
Свят |Кристиано Роналдо продуцира и участва в сериал за футболен агент с Деймиън Луис в главната роля
Спорт |Радев: С коалиционните ни партньори ще подкрепим кандидатурата на Илияна Йотова за президент
Политика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
Бизнес |Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Мениджмънт |Времето: След обяд над източните и планинските райони ще се заоблачи, а на места и ще превали
България |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България9 идеи за безплатна реклама
LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
ОбществоADVERTORIAL
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Коментари
Няма въведени кометари.