Един на всеки трима афганистанци ползва електричество
Само един от всеки трима афганистанци има достъп до електричество, въпреки усилията и разходите за подобряване на предлагането страната все още е твърде зависима от вноса на енергия, предава „Ройтерс“. Абдул Разик Самади, главен изпълнителен директор на Da Afghanistan Breshna Sherkat, каза, че ситуацията в столицата Кабул е далеч по-добре, отколкото останалата част от страната, с около 70 процента от домакинства, които разполагат с ток. Около половината от 1,2 млрд. души в Индия също нямат достъп до електричество, а по-малко от една трета от Суб-сахарска Африка е електрифицирана.
Свързването на афганистанците с електричество е ключов фактор за стимулиране на икономика, отслабена от десетилетия на войни, която се опитва да подобри жизнения си стандарт в страната със слаби резултати в здравеопазването и образованието. Търсенето в Кабул се е утроило през последните пет години и се увеличава всяка година. По оценка на Самади Афганистан ще има нужда от около 3000 мегавата (MW), за да отговори на нуждите на страната до 2020 г., в сравнение с текущото предлагане от около 600 MW.
Но търсенето все още е толкова малко, че неговата обща прогноза за 2020 г. е само 5% от това, което се консумира от Обединеното кралство сега - въпреки че населението на Афганистан е вече почти половината от размера на Великобритания. Спирането на тока е все още редовна характеристика на живот, особено в пиковите часове, когато повече афганистанци искат да гледат телевизия, да използват електрически радиатори или да готвят на електрически печки. За да попълни своите дефицити страната трябва да разчита на скъпи, шумни и замърсяващи дизелови генератори.
Достъпът до електричество се подобри след като новия електропровод от Узбекистан започна предаване на електричество в Кабул през 2009 г. „Повече от половината от общото предлагане идва от вноса и това е малко вероятно да се промени в близко бъдеще“, казва Самади.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.