Икономиките, устояли на кризата
Списание “Форчън” подреди в Топ 5 държавите, които се развиват напук на кризата и са запазили икономическата си сила в трудните времена. Ето как изглежда класацията, заедно с аргументите за попадането на изброените държави в нея.
1. АВСТРАЛИЯ – защото е устояла на икономическата криза по-добре от развитите страни. Въпреки че ръстът на БВП през 2008 г. и 2009 г. бе слаб, страната продължаваше да отчита положителен растеж, докато глобалната рецесия изпрати много държави, включително и САЩ, до отрицателни нива на БВП. Австралия показва признаци на силен отскок, а прогнозите са за растеж на вътрешната продукция около 3% през тази година. Освен това безработицата в страната непрекъснато намалява през последните години до около 5,2% спрямо 5,7% през юни 2009 г. Предвижданията са икономическият възход на страната да продължи, защото Австралия е най-големият износител в света на желязна руда, въглища и вълна, а цените на тези стоки се очаква да се покачат драстично през следващата фискална година.
2. КОЛУМБИЯ - която въпреки понижилия се растеж на БВП до 0,1% през 2009 г., показва категорични признаци на възстановяване още от октомври миналата година. През първите три месеца на 2010 г. страната отчита ръст на икономиката от 4,4% спрямо 2009 г., водена от развитието на строителството. Причина за този растеж до голяма степен се дължи на правителствената политика за инвестиране в пътища, сгради и други инфраструктурни проекти, които създават работни места, уточняват от “Форчън”. Експертите очакват през 2010 г. Колумбия да отчете ръст на БВП от 2,3 на сто. За следващите години експертите на списанието прогнозират силен растеж, тъй като по техни оценки страната ще се възползва от високите цени на въглищата и петрола. Колумбия в момента е петият по големина износител на въглища, което представлява около 1,1% от годишното производство в света. Каракас също така е голям производител на злато, сребро и платина, а цените на тези продукти се покачват, тъй като инвеститорите все повече се насочват към благородните метали като към по-безопасна инвестиция.
3. ПЕРУ - една от малкото държави, които поддържаха положително темпо през 2009 г. и отчете растеж на икономиката от 1%. Очакванията са през тази година страната да отчете растеж на икономиката от около 6%. Както в Колумбия, така и в Перу финансовите системи не са много развити, което всъщност им е помогнало да се предпазят от най-лошото. Освен това и в двете държави действат строги регулативни правила, които принуждават банките да се държат много по-консервативно, отколкото в развитите страни, коментират експертите на „Форчън”. Перу също така насърчава растежа си с привличане на частни инвестиции в минното дело. Тя е най-големият световен производител на сребро, на второ място по цинк, на трето по производство на мед и калай, на четвърто по олово и на шесто – по добив на за злато.
4. СИНГАПУР – въпреки, че търговско ориентираната икономика на страната бе силно засегната през 2008 и 2009 г. от световната криза, тя си остава една от най-бързоразвиващите се икономики в Югоизточна Азия и има потенциал за бързо възстановяване, посочват експертите на списанието. След преживените две най-лоши тримесечия в края на 2008 и началото на 2009 г., сингапурската икономика наистина се възстанови бързо и сега прогнозите са за ръст на БВП от 5,7% през тази година. Съживяването се дължи главно на възстановяването на икономиките в региона, както и на пакета от държавни стимули на стойност 20,5 млрд. долара, одобрен през изминалата година.
5. УГАНДА – колкото и абсурдно да звучи, източноафриканската държава е намерила място в Топ 5 най-вече заради факта, че през последните две години се радва на стабилен ръст на БВП. Страната успя да се съхрани по време на глобалната рецесия в сравнение с много други държави, като в много отношения източниците на нейната гъвкавост са съвкупност от умишлени и случайни действия и мерки, коментират анализаторите на списанието. Износът на кафе (Уганда е вторият водещ производител на Африка) и чай сериозно са помогнали на страната да издържи на световната криза, посочват коментаторите на класацията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.