Йошихико Нода ще оглави японското правителство
Управляващата Демократическа партия в Япония избра финансовия министър Йошихико Нода за неин лидер и бъдещ премиер на страната. Нода ще бъде шестият министър-председател на страната в рамките на 5 години, съобщи BBC.
Той спечели пълно мнозинство след като депутатите от партията гласуваха на втори тур. При първия вот съпартийците му не избраха с абсолютно мнозинство никой от петте партийни кандидата за бъдещ премиер. Във вота участваха общо 392 депутата. На балотажа 215 от тях гласуваха за Нода, а други 177 избраха министъра на икономиката Банри Кайеда.
В петък премиерът на Япония Наото Кан съобщи, че подава оставка. По-рано той беше критикуван за управлението му след тройния катаклизъм в Япония на 11 март – земетресението, последвалото го цунами и ядрената криза. 54-годишният Йошихико Нода беше един от критиците. Очаква се, че изборът му за премиер ще бъде потвърден от парламента в страната утре. Кандидатурата му ще бъде несена за гласуване в долната камара на парламента. Там Демократическата партия има 308 от общо 480 депутати.
Нода беше предпочитаният кандидат за премиер от финансовите пазари. Той ще се бори с държавния дълг на Япония.
Ключови думи
|
|
Heineken се стреми да съхрани ирландската пъб култура с документален филм
Маркетинг |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Взрив избухна в центъра на София срещу Руската църква
България | Advertorial |Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Heineken се стреми да съхрани ирландската пъб култура с документален филм
Маркетинг |На днешната дата, 22 март. Световен ден на водата
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Кралят на ужасите Стивън Кинг става на 70 – 15 любими откъса от творчеството му
Лица |Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.