Най-големите замърсители на околната среда

ЕС

Всяка държава допринася до голяма степен за замърсяването на планетата. Има обаче някои страни, които са водещи и основни нарушители на естествените процеси на околната среда. Сред тях се отличава Китай, без това да е изненада за мнозина. „Китай унищожава света”, коментира Business Insider. Според нов доклад на ООН тя е основният виновник за 22% от вредните емисии на земята.

Азиатският гигант замърсява света значително повече от САЩ, сочат последни измервания от тази година. Това се случва въпреки че неговият БВП е около една трета от американския. Причини са рязката икономическа експанзия, силната зависимост от въглищната индустрия и слабата екологична регулация. „Отрезвяващ факт остава, че преходът към нисковъглеродна, зелена икономика се случва твърде бавно и възможността да се посрещне целта от 44 гигатона намалява с всяка изминала година", коментира в доклада си ООН.

Страните или регионите, които най-много замърсяват околната среда в света, са следните:

 Държава/обединение: Дял от глобалните вредни емисии: 
1.Китай22%
2.САЩ13%
3.ЕС10%
4.Индия5,4%
5.Русия5%
6.Индонезия3,9%
7.Бразилия3,2%
8.Япония2,8%
9.Конго2,2%
10.Канада1,5%
11.Мексико1,3%
12.Южна Корея1,3%
13.Австралия1,3%
14.Иран1,1%
15.Централна Африка1%
Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%