Най-добрите страни да се родиш през 1988 г. и сега

Най-добрите страни да се родиш през 1988 г. и сега

Титлата „най-добрата държава, където човек може да се роди“ е труднопостижимо понятие, което лесно се изплъзва от ръцете на нациите в хода на историята и промяната на баланса на силите по света.

През 1988 г. това бе САЩ. Това посочва тогавашната годишна класация на The Economist Intelligence Unit. Втората най-добра за живот държава в света тогава бе Франция, следвана от Западна Германия, Италия, Канада, Япония, Хонконг, Великобритания, Швеция и Холандия.

Днес най-добрата държава, където човек може да се роди, според същата изследователска организация е Швейцария. На второ място се нарежда Австралия. На трето – Норвегия. В съвременния топ 10 следват Швеция, Дания, Сингапур, Нова Зеландия, Холандия, Канада и Хонконг.

България е посочена на 61. място в топ 80 на страните по света през 2013 г. Румъния е с четири позиции по-горе, на 56 място. След нас са  Филипините, Еквадор, Индия, Мароко, Виетнам, Йордания, Азербайджан, Индонезия. Русия е на 72 място.

Класациите са съставени на базата на измервания и сравнения на БВП на глава от населението, средна продължителност на живота, качество на семейния живот – брой разводи, климат, личностна сигурност (брой самоубийства, риск от престъпност и тероризъм), качество на семейния живот, управление и корупция, равенство между половете.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Проучване поставя под съмнение потенциала за живот на една от луните на Юпитер
Разпродал ли е Мадуро златния резерв на Венецуела, за да плати дълговете ѝ?
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Изводи от CES: Ерата „учи веднъж, работи завинаги“ е приключила
НАП е наложила глоби за 200 000 лв. заради нарушения около въвеждането на еврото