Пекин затваря трудовите лагери от "китайския ГУЛАГ"

ЕС

Властите на китайската провинция Юннан обявиха днес, че постепенно ще започнат да преустановяват работата на разположените на територията трудови лагери „лаочжао”. В тях се изпращат без съдебно решение много дребни нарушители и местни дисиденти, припомня „Асошиейтед прес”.

Хората, намиращи се в момента в лагерите, ще бъдат освободени, след като излежат целия си срок. Нови затворници обаче няма да бъдат приемани.

Властите обявиха, че в миналото „лаочжао” са изиграли много важна роля в „стабилизирането” на социално-политическата система на страната, но днес Пекин смята, че те са изживели времето си и са станали арена на многобройни нарушения на правата на затворниците.

Системата от трудови лагери, наречени по-късно „лагери за превъзпитаване”, започва работата си през 50-те години на миналия век. В началото там са изпращани само политическите опоненти на управляващия режим, но с времето започват да се използват и за затваряне на проститутки, наркомани, бездомници и други дребни нарушители на закона.

Практиката за затваряне на хора без съд и следствие е многократно критикувана от световните правозащитни организации, според които системата се е превърнала в „китайски ГУЛАГ”. (Опитите за реформиране на лагерите започват още през 2005 г., когато в местния парламент е внесена поправка на свързания с тях закон. Споровете на държавните лидери за начина на провеждане на реформата обаче забавиха процеса с няколко години.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Ето как можем да подадем сигнал до Европейската прокуратура
Поевтиняване на горивата у нас, изплатени са близо 13 млн. евро компенсации
Ватикана ще изгради централа за възобновяема енергия за 100 млн. евро
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята