Потвърдиха съществуването на планета близнак на Земята

Потвърдиха съществуването на планета близнак на Земята

Астрономи от НАСА потвърдиха съществуването на планета близнак на Земята извън нашата слънчевата система. Тя е била открита от космическия телескоп „Кеплер”, наподобява нашата планета и се намира в обитаемата зона около звезда, съобщи BBC. Обитаема зона се нарича регионът, където може да съществува течна вода на повърхността на планетите.

Планетата, наречена Кеплер 22-б, се намира на разстояние от около 600 хил. светлинни години от Земята и е близо 2,4 пъти по-голяма от нея. Смята се, че температурата на повърхността й е около 22 градуса.

По-рано френски астрономи съобщиха, че са открили екзопланета, която отговаря на основните изисквания за наличието на живот на нея. Сега американските учени потвърждават съществуването й. От 2007 г. планетата е наблюдавана от астрономите. Те са установили, че тя прави три завъртания около своята звезда, еквивалент на Слънцето на Земята.

Това е най-близката до нашата планета, своеобразна „Земя 2.0”, отбелязват наблюдатели. Все още не е известно какъв е съставът на отделните й слоеве и обвивки и дали също като нашата планета на нея има скали, газ и течности.

Освен нея телескопът на НАСА е открил наличието на още 1094 други планети с условия, които правят живота на тях възможен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?