Предложиха "Света София" в Истанбул да стане действаща джамия

Предложиха Света София в Истанбул да стане действаща джамия

Гръцкият религиозен информационен портал АМЕН съобщи, че в Турция е постъпило предложение за превръщането на историческия храм „Света София” в Истанбул в джамия. Кореспонденцията уточнява, че турски гражданин е предявил искане парламентът да обсъди и одобри идеята музеят „Света София” да се превърне в действаща джамия, предаде БНР. Ако турският парламент одобри подобно решение, то ще бъде в разрез с сегашния статус на музея, който е включен във фонда за културни паметници на UNESCO.

Световноизвестният паметник на византийската архитектура е построен от император Константин I през 337 година и след разпадането на Византия е превърнат в джамия през 1453 година. Едва от 1935 година „Света София” е със статут на музей.

Темата за съдбата на „Света София” не е обсъждана на вчерашната среща между гръцкия премиер Самарас с турския му колега Реджеп Ердоган. Като знак на добро сътрудничество между двете държави, Самарас взе решение за изграждане на джамия в гръцката столица Атина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Опасност от конфликт с Китай: Индия започна мащабно строителство на военни съоръжения в Хималите
Как да разберете дали другите ви слушат
На днешната дата, 26 декември. Имен ден празнуват Давид, Йосиф, Йосифа
Мистерия: Мегаполис с 10 милиона души остана с блокирана сателитна навигация за 6 часа
Рапърът P. Diddy обжалва присъдата си за сексуални престъпления и настоява за освобждване
Скъсана фланелка на Марадона беше продадена на търг за 179 000 долара
Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж
Най-големите банки в САЩ са увеличили стойността си с 600 милиарда долара до края на 2025 г.