Ройтерс: Протестите разкриват както провала, така и успеха на България

Ройтерс: Протестите разкриват както провала, така и успеха на България

През последните 23 години България се трансформира от финансово банкрутирала еднопартийна държава до отворена и стабилна пазарна икономика, членуваща в Европейския съюз и НАТО. Но шест години след присъединяването си към ЕС тя остава най-бедната и една от най-дълбоко затъналите в корупция от 28-те членки на ЕС, със средна заплата от около 400 евро, коментира агенция Ройтерс в текст, цитиран от "Фокус".

Саша Безуханова, бизнес мениджър, преди повече от две десетилетия вземаше участие в продемократичните протести срещу българския комунистически режим. Вече на 50-годишна възраст, тя отново е на улицата, заедно с хиляди други хора, за да протестира срещу ендемичната корупция в балканската страна и да поиска оставката на новото правителство, водено от социалисти. Сочейки дърво в центъра, където се събират днешните протестиращи, Безуханова каза: “Моят съпруг и аз стояхме тук през 1990 година с нашата дъщеря, която тогава беше бебе, за да искаме демокрация и реформи. Тя вече е на 24 години и учи в Лондон и е тук, за да протестира с нас отново. Тук сме заради същите причини, както през 1990 година, но се надяваме, че сме малко по-мъдри.”

Протестиращите, повечето от които млади и добре образовани, са дълбоко разочаровани от политическата класа, която те смятат за негодна, мрачна, корумпирана и неспособна да задоволи тяхното основно желание да живеят в “нормална европейска държава”.

Цветиста поредица от премиери, вариращи от бившия цар на България Симеон Сакскобургготски, който беше изпратен в изгнание през 1946 година от подкрепяните от Москва комунисти, до бившия бодигард Бойко Борисов, тласнаха напред реформите, но не успяха да обуздаят криминалните групи, които все още контролират части от икономиката, завършва статията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ