Руското дете чудо на фигурното пързаляне


Зимната Олимпиада в Сочи вече роди своите световни спортни звезди. Сред тях се очертава 15-годишната рускиня Юлия Липницкая, която смая зрители и жури с невероятния си талант във фигурното пързаляне.

Снощи Липницкая стана най-младата шампионка в историята на Зимните Олимпиади.  Само на 15 години и 249 дни тя представи фантастично изпълнение, след което публиката в Сочи стана на крака и я аплодира, включително руският президент Владимир Путин, който пое лична отговорност за организирането на Олимпиадата и се командирова в Сочи, за да следи на място случващото се в курорта, в който Русия инвестира 50 милиарда долара.

В събота Липницкая впечатли света и екзалтира руската публика с красива и чувствена хореография. Тя надмина по точки претендентите за злато във фигурното пързаляне от Канада, САЩ, Япония, Италия. Състезателките в индивидуалните изпълнения за жени бяха по-големи и по-опитни от нея – на възраст между 20 и 30 години. Юлия ги победи с дебюта си на Олимпиада. Състезаваше се и с Каролина Костнър от Италия, която за трети път се явява на Олимпийски игри. Постижението й е гордост в Русия, където фигурното пързаляне е смятано за национален спорт и традиционно предизвиква голямо внимание.

Фигуристката получи злато след края на отборното състезание, в което именно тя бе звездата на Русия. Предишният рекорд принадлежеше на американската фигуристка Тара Липински. Тя спечели състезанието при жените на Олимпиадата в Нагано през 1998 г. При постигането на рекорда Липински бе на 15 години и 255 дни, припомня Blecher Report.

Юлия е родена в Екатеринбург в Уралските планини. Танцува на леда от 4-годишна. На 10 вече е спечелила всички състезания в нейния град. Тогава станало време семейството й да реши дали да се премести в столицата или да прекрати спортната й кариера. Майка й Даниела не се поколебала, напуснала живота си в града и се преместила с дъщеря си да живее в Москва. Юлия оправдава очакванията й. Последвал сребърен медал от руския Шампионат по фигурно пързаляне за възрастни през 2012 г. и златен от този за младежи в Русия през същата година. В целия сезон 2011-2012 Юлия няма падане на леда.  

„Карам бързо, защото така ми е по-лесно да скоча”, казва Липницкая. След като изнесе изпълнение на фона на музика от „Списъкът на Шиндлер”, тя коментира пред журналисти, че това не е било най-доброто от нея. Сега тя е в Москва, където тренира за златото в предстоящата индивидуална надпревара по фигурно пързаляне в Сочи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол, за да наложи санкции
На днешната дата, 14 септември. Кръстовден
Археолози се борят да спасят артефакти от Газа, застрашени от израелски атаки
5-минутно упражнение може да удължи вашия живот и да ви направи по-успешни
Джо Байдън изпитва проблеми с набирането на средства за президентската си библиотека
Аржентина заплаши с мерки срещу добива на петрол на Фолклeндските острови от израелска компания
Как да се откроите в препълнените пощенски кутии на клиента?
ИПИ: 10% от зрелостниците с резултат под "среден 3" на матурата по български и литература