САЩ в очакване на Супербурята

ЕС

Ураганът Санди, който се очаква да връхлети днес или утре североизточното крайбрежие на САЩ, може да се разрази с мощността на невиждана от 50 години насам супербуря, коментират днес световните агенции.

Под сериозна заплаха са 50 милиона души в най-гъсто заселеният регион на страната, включително жителите на столицата Вашингтон и на Ню Йорк. В редица щати - от Северна Каролина до Кънектикът е обявено извънредно положение.

Летищата в Ню Йорк са затворени, над 6800 полета са отменени. От снощи е спрян общественият транспорт в Ню Йорк и Филаделфия. В двата града, както и във Вашингтон, Бостън и Балтимор са отменени учебните занятия.

За пръв път, от 27 години насам днес няма да отвори и Нюйорската фондова борса. Търговията ще се извършва само по електронен път.

Ураганът е от първа категория по петстепенната скала на Сафир-Симпсън, с максимална скорост на съпътстващите ветрове от 120 километра в час. Метеоролозите се опасяват, че супербурята може да опустоши район с дължина от 1300 километра, простиращ се от Източното крайбрежие на САЩ до Големите езера.

Превантивно, стотици хиляди души, живеещи в рискови райони, включително около 375 хиляди в Ню Йорк са евакуирани. Затворена ще остане днес и централата на ООН.

Експерти твърдят, че Санди може да се трансформира в супербуря "от типа Франкенщайн", която може да предизвика масивни свлачища. Става дума за ураган, определян като вероятна хибридна буря. Докато се придвижва в северна посока, може да се комбинира със зимна буря или климатична система с много ниско налягане от Канада. Сливането ще я превърнве в „перфектната буря” с условия, невиждани в Америка от времената на урагана в Ню Ингланд през 1938 година, който е вдигнал 152-метрови вълни и е станал повод за смъртта на 500 души. Допълнително усложнение на ситуацията може да предизвика и пълнолунието, по време на което бурята ще нанесе своя удар. Така има опасност от образуване на приливните вълни далеч по-големи от нормалното, което повишава риска от възникване на наводнения.

CNN предупреди, че е възможно около 10 милиона души да останат без електричество в продължение на 10 дни. Щетите само от ураганните ветрове могат да възлязат на 3,2 милиарда долара.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Времето: Слънчева сутрин, но на места следобед ще превали
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Археолози откриха непокътнат град на маите в биосферния резерват Калакмул
Как да разграничите полезните провали от останалите?
Зеленски ще настоява НАТО да осигури системи за противовъздушна отбрана след интензивните руски удари
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта