САЩ обявиха: Сирийската армия е използвала химическо оръжие

ЕС

Сирийските военни сили под ръководството на президента Башар ал Асад са използвали химическо оръжие в малък мащаб, обяви официално Белият дом. Според оценките на САЩ между 100 и 150 души са загинали в "множество атаки", съобщава Би Би Си. Задълбочено проучване на американската разузнавателна служба е показало, че в Сирия са били проведени нападения с химическо оръжие в малък мащаб няколко пъти през миналата година.

Старшият съветник по национална сигурност на президента Обама Бен Роудс заяви, че държавният глава е решил да снабди с военна помощ опозицията в Сирия. Видът оръжие, който САЩ ще изпратят на бунтовниците, не се уточнява. По думите на Роудс режимът на Асад е използвал химически оръжия, сред които и газ зарин. Белият дом по-рано коментира няколко пъти, че ще счете употребата на такива за преминаване на критична граница по отношение на случващото се в арабската държава, където се водят боеве от 2011 г. насам. 

"Прибягването до химически оръжия нарушава международните разпоредби и явно прекрачва граници, които съществуват от десетилетия в международната общност. (...) Президентът Обама заяви, че използването на химически оръжия ще промени уравнението и случаят е точно такъв", каза Роудс. Той не отговори на запитванията дали Америка обмисля забрана на полетите над Сирия.

Сирийските бунтовнически лидери отговориха на съобщенията от Белия дом за употреба на химическо оръжие с призив САЩ да им доставят противовъздушни и антитанкови оръжия, след като се разбра, че ще разширят обхвата на помощта си.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“