Световните медии: Нов период на нестабилност идва в България

Световните медии: Нов период на нестабилност идва в България

Бойко Борисов - лидерът с колебливите реформи и грижливо поддържания образ на Рамбо, отново успя на изборите в България, които бяха обхванати от безнадеждност, коментира германският в. Weser Kurier. Но за разлика от първия триумф преди пет години, изборната победа на неговата партия вече не се свързва с толкова големи надежди. 
Най-значимият резултат тази неделя беше избирателната активност: малко над 45 на сто от българите дадоха своя вот. За сравнение, на изборите през 1990 г. гласуваха повече от 90 процента, пишат германците, цитирани от „Фокус“. 

Зад мълчанието на българите се крие горчива истина: корупцията не може да бъде отменена. Например партия, която не участва в широката практика на купуване на гласове, не премахва злото. В края на краищата тя просто получава по-малко гласове. Всеки, който не притежава някой съдия, не получава правосъдие. 

Опозиционната консервативна партия ГЕРБ побеждава на провелите се в неделя избори в България, пише руският информационен портал Лента.ру. Това са вторите предсрочни избори в страната за по-малко от две години. В българския парламент има 240 места и, според прогнозите, консерваторите могат да заемат 88-89 от тях, пишат руснаците.

Председателят на БСП Михаил Миков вече призна резултатите от изборите и поздрави ГЕРБ с победата, пише агенция ТАСС. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на свой ред заяви намерението си да сформира управляваща коалиция.

Победителят в българските избори Бойко Борисов поляризира нацията, коментира австрийският в. Tiroler Tageszeitung. По време на управлението си Борисов наблегна на борбата срещу организираната престъпност и стриктното придържане към строга финансова дисциплина. При това той наистина изпълни изискванията от Брюксел и задържа бюджетния дефицит под три процента, като обаче така пренебрегна социалните потребности на българите. 

Харизматичният лидер, осем години след като основава партията си ГЕРБ, продължава да е нейната най-важна движеща сила. 55-годишният пожарникар, който е бил бодигард на последния комунистически диктатор на България Тодор Живков и на цар Симеон Сакскобургготски, достигна през 2001 г. до най-висшия полицейски пост в страната.

Поради безпрецедентната досега кампания срещу организираната престъпност, Борисов бързо се превърна в любимец на нацията. След първата си поява в политиката той успя да разцепи българите. За критиците му той е само един невеж бодигард и "мускулесто тяло с манталитет на бияч". Неговите поддръжници обаче го виждат по-скоро като „един от нас". Борисов, дори като министър-председател на страната, се появяваше в обществото облечен с тениска, дънки и яке в обществото, и обича да употребява разговорен език. 

След предсрочните избори в неделя политическата нестабилност в България изглежда ще продължи, тъй като вотът, който трябва да доведе до формирането на третото българско правителство за по-малко от две години, не завърши с ясен резултат, коментира AFP.

Според екзитполовете дясната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов се нарежда на челно място с 33% от гласовете, или 83-91 места в 240-местния парламент – доста по-малко от необходимите 121 места за абсолютно мнозинство.

На второ място идват социалистите с 15,7-16,5% и 38-48 места, следвани от партията на турското малцинство ДПС с 34-38 мандата. Тези две партии подкрепяха предишното служебно правителство, което подаде оставка през юли.

Като намалиха депутатските мандати за големите партии и направиха формирането на правителство още по-трудно, около четири други партии изглежда са преминали 4-процентната граница за влизане в силно разединения парламент.

Бившият пожарникар и бодигард Борисов, който подаде оставка след масови протести през февруари 2013 година, обаче заяви, че все още иска да формира правителство и да бъде отново премиер. „Искам аз лично да управлявам. Готов съм да направя всичко необходимо, за да избегнем” безизходната ситуация, посочи той, като призова лидерите на останалите партии да помислят „внимателно”, преди да изключат възможността да работят с него.

„Готов съм да поема всички рискове от управлението на страната. Призовавам лидерите на останалите партии да помислят спокойно тази нощ, да си дадат няколко дни и да не правят категорични изказвания”, заяви Борисов, като допълни, че алтернативата е „нови избори” и „банкрут” за България.

Българската дясноцентристка партия ГЕРБ получи повечето гласове на предсрочните парламентарни избори, но не успя да спечели абсолютно мнозинство, съобщава британската медия Би Би Си

Водената от бившия премиер Бойко Борисов партия вероятно ще получи около 90 мандата в 240-местния парламент. Основните й съперници – социалистите и партията на турското малцинство ДПС, вероятно ще добият общо 70-90 места.

Най-бедната страна в ЕС бе разтърсена от протести срещу ниския стандарт на живот и банковата криза, пишат британците.

Кореспондентите на Би Би Си коментират, че влизането на още четири по-малки партии в силно разединения парламент ще направи формирането на правителство още по-трудно.

След изборите Борисов заяви, че е „готов да поеме всички рискове от управлението на страната”. Въпреки това той призна, че би било много трудно да състави кабинет без коалиционни партньори

Бившият премиер на България Бойко Борисов казва, че иска да „поеме всички рискове” и да състави ново правителство, след като неговата консерваторска партия излезе начело след парламентарните избори, коментира Voice of America.

Партия ГЕРБ се очертава с подкрепа от 33% от избирателите, докато основните им съперници – социалистите, имат едва 15%. Никоя партия обаче няма достатъчно гласове, за да управлява сама, което означава, че Борисов ще трябва да започне преговори за коалиция.

В неделя българите гласуваха в предсрочни избори „на последния шанс”, които може да им донесат нова крехка коалиция, която ще бори с разрешаването на банковата криза и ще се опитва да съживи икономическия растеж в най-бедния член на ЕС, коментира британският вестник The Scotsman.

Ръководената от бивш бодигард и каратист дясноцентристка партия ГЕРБ вероятно ще спечели вота, но няма да получи мнозинство, което може да доведе до пазарлъци с по-малките парии и опозицията. Новото правителство ще бъде петото в балканската страна за последните 2 години – период, в който страната преживя масови протести, които свалиха предишния кабинет на ГЕРБ и които до известна степен отстраниха неговия наследник.

Нов период на нестабилност ще бъде отблъскващ за инвеститорите, както и за избирателите, които видяха как страната им преминава от една криза в друга. Само през тази година преките чуждестранни инвестиции спаднаха с над една пета.

Българската дясноцентристка партия ГЕРБ, ръководена от бившия премиер Бойко Борисов, изглежда ще спечели парламентарните избори, без да получи мнозинство, показват последните проучвания, цитирани от британския вестник Financial Times.

ГЕРБ ще получи около 32,9% от гласовете, докато нейните социалистически опоненти имат подкрепата на около 16,5%. Подобен резултат ще даде на ГЕРБ само 85 места в 240-местния парламент, което ще принуди Борисов да потърси повече от един коалиционен партньор, за да формира правителство.

Едва 49% от избирателите участваха във вота. Най-ниската избирателна активност за последните 20 години отразява масовото недоволство от политиците от всички партии на фона на застиналата икономика, влошаващите се стандарти на образование и здравеопазване и широкоразпространената корупция.

България е изправена пред вероятността за още една нестабилна управляваща коалиция, след като екзитполовете показаха, че около осем партии ще влязат в новия парламент, пише New York Times.

Неспособността на партиите да получат мнозинство вероятно ще удължи политическия застой, докато страната се опитва да се пребори със слабата икономика и банковата криза.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ