Шахматът бе обявен за грях в Саудитска Арабия
Главният мюфтия на Саудитска Арабия обяви, че шахматът противоречи на исляма, събщава британският „Гардиън“.
Абдул Азиз ибн Абдулах Ал аш Шейх участва в телевизионно шоу, което често се използва за популяризирането на нови фетви. Духовникът заяви, че шахматът е хазартна игра, загуба на време и пари и провокира ненавист и вражда между играчите, затова противоречи на традициите на исляма.
Мюфтията обоснова новата фетва със стих от Корана, забраняващ алкохола, хазарта, идолопоклоничеството и гадателството.
„Гардиън“ отбелязва, че шахматът едва ли ще бъде забранен напълно, но вероятно ще получи статуса на „дребен порок“, както музиката.
След Ислямската революция през 1979 г. играта на шах беше забранена и обявена за грях в Иран. През 1988 г. забраната падна, но е позволено да се играе без залагания.
Шахматът е забранен и в Ирак с фетва на шиитския духовен водач аятолах Али ал Систани.
|
|
Две стачки ще нарушат сериозно транспорта в Лондон
Свят |Шефът на UniCredit призова за преструктуриране на Commerzbank, засилвайки усилията за придобиване на германската банка
Финанси |Петролът поевтинява на фона на очакванията за преговори между САЩ и Иран през тази седмица
Енергетика |Apple избра Джон Тернус за наследник на Тим Кук
Компании |Тръмп: Извличането на иранския уран ще бъде дълъг и сложен процес
Свят |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |Думи и фрази, които подкопават вашия авторитет
Техники за успех |Барак и Мишел Обама няма да подновят многогодишния си договор с Netflix
Бизнес |Времето: Жълт код за обилни валежи в половината страна
България |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |На днешната дата, 21 април. Рождениците днес
На днешната дата |200-годишен съвет за това как да привлечете скептиците на своя страна
Техники за успех |Швейцария крие лично досие и информация за кървавата терористична атака на Олимпийските игри през 1972 г.
Свят |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.