Япония създаде държавно спецзвено за киберзащита

Япония създаде държавно спецзвено за киберзащита

В отговор на засилващите се заплахи за киберсигурността й, Япония сформира във въоръжените си сили първото си специално подрезделение за компютърна защита, съобщи ИТАР-ТАСС. То ще дава отпор на множащите се хакерски атаки срещу военната й инфраструктура. Източници от японското Министерство на отбраната информират, че подразделението е участвало в секретно учение съвместно с експерти от Пентагона.

За защитата на компютърните мрежи във въоръжените сили на Япония досега се грижеха специалисти към отделните щабове. Новото спецзвено ще обедини и съгласува усилията им и ще се бори с опитите да бъдат разбити информационните системи на японските армия и флот. Програмистите и хардуеристите от военната сфера ще контролират всички държавни компютърни системи. Предвижда се през следващата година да бъде създаден Правителствен център за кибернетична сигурност, който да организира и управлява цялата дейност в тази област.

Кабинетът в Токио реши също да подпомогне пазара на частни услуги за защита на компютри и мрежи от неразрешен достъп. Според експерти, оборотът в тази индустрия ще нарасне двойно до 2020 г., а днес пазарът на подобни услуги се оценява на 600-700 милиарда йени или между 6 и 7 милиарда долара.

Япония имат опит с нападенията на компютърните й системи. По-рано хакери успяха да поемат контрола върху информационните мрежи на корпорацията за тежко машиностроене Mitsubishi Heavy Industries -производител на космическа и военна техника. Разбивани бяха и компютрите на депутати от парламента на Япония. По официални данни миналата година компютърните системи на японски държавни организации и частни компании са били атакувани от хакери 12,8 милиарда пъти - рекорден брой опити, откакто се води подобна статистика от 2005 г., отбелява правителственият Институт по информатика и комуникационни технологии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

„Гугъл“ и „Епъл“ предупреждават служители с работни визи да избягват пътувания в чужбина
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян ден по-рано от планираното
Главният изпълнителен директор на „Стелантис“ критикува ревизирания климатичен план на ЕС
Кметът на Берлин: Полицията в Берлин ще действа решително срещу нарушителите на реда по време на новогодишните празненства
През 2025 година изкуственият интелект ще изхвърли емисии въглероден диоксид колкото цял Ню Йорк
Ето защо директната поща заслужава да е част от маркетинговата ви стратегия
Израелският президент призова за глобална борба с антисемитизма
САЩ задържаха още един петролен танкер край Венецуела