Японският император обмисля да се оттегли от престола

ЕС

Японският император Акихито обяви намерението си да се откаже от престола в близките години, съобщи японската тв NHK.

Причините за абдикацията не се посочват.

Японски медии, цитирани от Би Би Си, припомнят, че императорът неведнъж е говорил пред обкръжението си за възможността да се оттегли.

82-годишният император има сериозни здравословни проблеми през последните години.

Ако се оттегли, престолът ще бъде наследен от първородния му син, 56-годишния принц Нарухито.

Акихито е единственият в света управляващ император. Той е интрониран официално на 12 ноември 1990 след смъртта на император Хирохито на 7 януари 1989 г.

В съвременна Япония императорът е символ на държавата и формален държавен глава, спазва неутралитет по отношение на текущите политически теми, но, съгласувано с правителството, прави изявления, които могат да окажат сериозно влияние на събитията в страната и извън нея.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
9 български поговорки за парите, които да (не)спазваме
Цените на петрола се понижиха, пазарите очакват възстановяване на корабоплаването през Ормузкия проток
На днешната дата, 24 юни. Еньовден
Защо най-талантливите служители спират да поемат рискове на работното място?
Времето остава променливо, на места се очакват валежи и градушки
Шефът на SoftBank: Коментарите за балон са богохулство срещу AI