България зае 44-то място на Cветовното по лека атлетика в Пекин

България раздели 44-о място в крайното класиране по точки на световното първенство по лека атлетика в Пекин, пише "24 часа". С четвъртото място на Габриела Петрова и седмото на Ивет Лалова събрахме 7, колкото имат Гренада, Израел, Таджикистан и Тунис.

На първенството участваха рекордните 207 държави, като 68 от тях вкараха свои представители в осмицата. Международната федерация по лека атлетика държи изключително много на това класиране, защото при толкова участници, медалите са изключително малко.

Кения стана първата държава, извън САЩ, Русия (СССР) и Германия (ГДР), която печели класирането по медали. Африканците завършиха със 7 златни, 6 сребърни и 3 бронзови. Това стана благодарение на третата поредна титла на 1500 метра на Асбер Кипроп и издънката на американките в щафетата на 4 по 400 метра при жените, която бе спечелена от Ямайка. Така благодарение на Болт и останалите и островитяните минаха пред САЩ в класирането. Те обаче имаха само 2 сребърни и 3 бронзови медала. Ямайка имаше шанс да бъде и първа, като водеше в мъжката щафета 100 метра преди финала, но накрая остана и без отличие.

Янките спечелиха 6 титли на първенството, като единстваните на пистата бяха на Алисън Филикс на 400 метра и мъжката щафета на 4 по 400 метра, което си е срамно. Те трябваше да се задоволят само с първото място по точки, като събраха 214. След тях остана Кения със 173 и Ямайка със 132.

Русия, която бе раздирана от скандали с допинг, завърши първенството със скромните 2 титли, което не се бе случвало в историята на световните първенства.

Само 43 държави успяха да се преборят за отличията на шампионата на планетата.

Последният ден от световното ще се запомни и с уникалното състезание в скока на височина при мъжете. Богдан Бондаренко от Украйна, Дерек Дроуин от Канада и китаецът Гуовей Жан завършиха абсолютно наравно с 233 см и отпаднаха на 236, без грешка на предните височини. В допълнителния опит на същата и тримата направиха фаул. След това летвата бе върната на 234 см. Там Дроуин успя, а другите двама сгрешиха, и така той взе титлата.