Американското министерство на правосъдието ще поиска продажбата на браузъра Chrome

Американското министерство на правосъдието ще поиска продажбата на браузъра Chrome

Министерството на правосъдието на САЩ възнамерява да поиска разделянето на корпорацията Google в рамките на антитръстово производство. По-специално Министерството на правосъдието иска компанията да продаде на трета страна бизнеса си, свързан с браузъра Chrome, съобщава Bloomberg като се позовава на свои източници.

Освен това, твърдят източниците на агенцията, министерството ще поиска в съда да се предприемат действия срещу частта от бизнеса на Google, свързана с разработването на изкуствен интелект и операционната система Android.

Chrome играе ключова роля за рекламния бизнес на Google и загубата му може сериозно да подкопае бизнес модела на корпорацията. Благодарение на най-популярния интернет браузър в света компанията може да проследява онлайн активността на регистрираните потребители и да използва тези данни за целева реклама, която генерира по-голямата част от приходите на компанията. Google използва Chrome и за популяризиране на своя чатбот Gemini, задвижван от изкуствен интелект.

През август федерален съд на САЩ вече постанови, че Google е монополист, който незаконно използва господстващото си положение на пазара, за да изключи всякаква конкуренция.

Това не е единственото съдебно решение през последните месеци, което застрашава бизнеса на Google. В началото на октомври Окръжният съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния се произнесе по продължилия четири години съдебен спор на Google с Epic Games. Съдът нареди на корпорацията да отвори магазин за приложения за разработчици от трети страни и да спре да налага своята система за таксуване, заради която разработчиците трябва да плащат 30% комисиона върху всички онлайн плащания от потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията