Двуцифрен ръст при жилищните и потребителските кредити за година

Двуцифрен ръст при жилищните и потребителските кредити за година

В края на септември депозитите на фирмите и домакинствата в България са 111.699 млрд. лв., като годишното им увеличение е 11.3%. Това показват данни на Българската народна банка (БНБ).

Депозитите на бизнеса са 38.902 млрд. лв. в края на септември 2022 година. В сравнение със същия месец на 2021 те се увеличават с 23.1%.

Жилищните кредити са 15.795 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 18%. Потребителските кредити възлизат на 14.927 млрд. лв. и се увеличават с 13.9% спрямо септември 2021.

Депозитите на финансовите предприятия намаляват с 15% на годишна база през септември и в края на месеца достигат 3.583 млрд. лв. Депозитите на домакинствата са 69.213 млрд. лв. като бележат увеличение със 7.3% спрямо септември 2021 г.

Кредитите общо за фирмите и домакинствата са се повишили за месец до 78.592 млрд. лв. при 77.847 млрд. лв. към август 2022 г. Ръстът им на годишна база е  13.6%. Обемът на кредитиране за бизнеса е нараснал с 11.4% на годишна база и в края на миналия месец достигат 40.384 млрд. лв. По-голямо е повишението при кредитите за домакинствата, които на годишна база бележат ръст с 15.3%, достигайки 32.380 млрд. лв. в края на септември 2022 година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
САЩ налагат санкции на сръбската петролна компания NIS от 1 октомври
Тръмп одобри сделката за TikTok
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Времето: Жълт код за силен вятър в 6 области