Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световното търсене на злато нарасна до нивата от 2016 година
Обемът на световните покупки на злато през първото тримесечие на 2025 г. възлезе на 1206 тона, което представлява увеличение от 1% на годишна база. Това е най-високото ниво на търсене на благородния метал за този период от 2016 г. насам, съобщава Световният златен съвет (World Gold Council, WGC).
Търсенето на злато с инвестиционна цел за първото тримесечие е нараснало със 170% спрямо миналата година, достигайки 552 тона. Инвестициите в благородния метал са се увеличили със 226 тона, при положение че през предходното тримесечие този показател е бил едва 18,7 тона. За сравнение — през първото тримесечие на 2024 г. бе отчетен отлив на инвестиции в злато от 113 тона. Според прогнозите на WGC, в следващите месеци се очаква търсенето на злато от страна на инвеститорите да продължи да расте.
„Началото на годината за световните пазари беше напрегнато: търговски сътресения, непредвидими политически изказвания от страна на САЩ, устойчива геополитическа несигурност и завръщане на страховете от рецесия създадоха изключително нестабилна обстановка за инвеститорите,“ коментират от организацията ръста в търсенето на злато.
На 22 април цената на благородния метал отбеляза исторически рекорд, като надхвърли 3500 долара за тройунция.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Комисията по отбрана обсъжда проекта за 7 трикоординатни радара
Политика |Петролът поевтинява, докато инвеститорите чакат повече яснота след спирането на атаките между Иран и Израел
Енергетика |Фармацевтичния гигант GSK води преговори за придобиване на биотехнологичната фирма Nuvalent за над 9 млрд. долара
Бизнес |Германски изследователи предупредиха, че основаният на правила световен ред „се разпада“
Свят |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Цитат на деня
Цитат на деня |Кралската поща на Великобритания достави списание на мъж с 19 години закъснение
Любопитно |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.