ДКЕВР подкоси борсовите индекси

Икономика

Възходящият тренд на водещите индекси на Българската фондова борса (БФБ) беше прекъснат. През изминалите пет дни станахме свидетели на сериозни отстъпления, които бях продиктувани основно от решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да стартира процедура за отнемане на лицензите на трите електроразпределителни дружества у нас заради натрупани задължения към НЕК в размер на около 350 млн. лв. В деня, в който беше съобщена новината, родните индекси регистрираха най-големите си спадове от началото на годината. Друга негативна новина, която по всяка вероятност се отрази и на българския капиталов пазар, беше изявлението на директора на Федерлания резерв на САЩ Джанет Йелън. Тя заяви, че евентуално увеличение на лихвените равнища в САЩ се очаква най-рано след шест месеца. Коментарът на Йелън се прие доста негативно от европейските и азиатски борси.

У нас, в петък, водещите индекси на БФБ успяха да заличат част от натрупалата се през изминалите дни загуба.

SOFIX нарасна с 8,01 пункта, или 1,37%, до 592,20 пункта.

BGBX40 се покачи с 1,71 пункта, или 1,46%, до 119,14 пункта.

BGTR30 спечели 6,41 пункта, или 1,49% до 435,86 пункта.

BGREIT прибави 2 пункта, или 2,08% до 98,10 пункта.

Въпреки доброто представяне, индексите приключиха седмицата в червения спектър.

Седмично изменение:

SOFIX (-1,53%); BGBX40 (-1,16%); BGTR30 (-0,56%); BGREIT (0,39%).

Месечно изменение:

SOFIX (0,37%); BGBX40 (0,34%); BGTR30 (2,04%); BGREIT (5,32%).

От началото на годината:

SOFIX (19,7%); BGBX40 (18,43%); BGTR30 (24,04%); BGREIT (11,15%).

Общият оборот в петък възлезе на 2,736 млн. лв. и бе формиран почти изцяло от пазара с акции, където имаше сделки за 2,135 млн. лв.

Търговията с АДСИЦ беше за 218 хил. лв., с компенсаторни инструменти – за 87 хил. лв. и с облигации – за 53 хил. лв.

На пазарите на акции и АДСИЦ се включиха 60 дружества. Съотношението печеливши/губещи позиции бе 36/15, а при 9 компании не беше отчетена промяна.

Праз изминалите пет дни на борсата се натрупа общ оборот от 10,168 млн. лв., който беше разпределен по следния начин: акции – 8,732 млн. лв., АДСИЦ – 492 хил. лв., облигации – 433 хил. лв. и компенсаторни инструменти – 243 хил. лв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
Времето: Облачно и дъждовно
План от пет стъпки за по-добри разговори с хора, с които не сте съгласни