Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Доларът отново е най-силната валута
Централните банки раздвижиха силно валутите през изминалата седмица и дори помогнаха на фондовите индекси да се върнат на рекордните си стойности. Импулсът за покупки на долари се появи отново след заседанието на Федералния резерв в САЩ, когато централните банкери обявиха намеренията си да продължат с изтеглянето на стимулите.
Щатската валута започна да набира сила, тъй като инвеститорите очакваха някакви сигнали за забавяне или дори за спиране на този процес. Еврото беше достигнало най-високата си стойност за седмицата от 1.2750 долара, но в рамките на два дни поевтиня до 1.25 EUR/USD.
Вторият импулс на покупки на долари се дължеше на новина, която дойдо от Япония. Централната банка на страната изненадващо увеличи програмата си за наливане на пари в японската икономика на 80 трилиона йени, което срина валутата. Инвеститорите все повече разчитат на финансиране в йени, които да инвестират в щатски активи и да реализират печалби от нулевите лихви в Япония заедно с падащия валутен курс.
Икономическите новини от САЩ създадоха известни колебания на валутния пазар, особено след свиването на поръчките за стоки с дълготрайна употреба, когато капиталите се насочиха към еврото. В същото време почти нямаше реакция на силните данни за ръста на БВП и очевидно спекулантите ще определят посоката на валутите само според политиката на централните банки.
Засега няма причина да считаме, че ЕЦБ или Федералният резерв ще променят нещо до края на годината, така че остава вероятността еврото да продължи да пада. Ключовото равнище от 1.25 EUR/USD ще окаже известна подкрепа за единната валута.
Цветослав Цачев, "Елана Трейдинг"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Нова порция следобедни валежи
България |Цитат на деня
Цитат на деня |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.