Ще падат ли още лихвите по кредитите?

Ще падат ли още лихвите по кредитите?

Лихвите в България ще продължат да намаляват както при кредитите, така и при депозитите. Това коментира пред bTV банкерът Левон Хампарцумян.

По думите му на фона на ЕС лихвите по кредите у нас са високи, а ако бяхме в Еврозоната - нивата им щяха да са по-ниски. Причината за това е по-големият риск. „Рискът на средата в България е доста висок, лошите кредити са доста високи, дисциплината на кредитополучателите в Чехия или Германия”, посочи Хампарцумян.

Той коментира, че към момента над 60 млрд. лв. са депозирани в банките, като 85 на сто са раздадени като кредити. Според него на това може да се гледа по два начина – като на стагнация и като на резерв за по-високи потребление и растеж в момента, в който има по-предсказуеми икономически условия и хората решат да харчат.

По думите на Хампарцумян при съживяване на икономиката част от тези средства ще влязат в обращение, макар и всичко да зависи от индивидуалното поведение на спестителите.

Относно очакванията за 2016 г., банкерът посочи, че новата година ще предложи умерен растеж с намерението да се направят реформи. „Реформи и стабилност не са непременно синхронни”, посочи той, като допълни, че често промените водят до временни дестабилизации и затова трябва да се внимава „да не счупим машинката”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"