Дянков отличен с наградата на „Форбс” – Румъния

Дянков отличен с наградата на „Форбс” – Румъния

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков беше удостоен днес в Букурещ с Международната награда на „Форбс"- Румъния „За изключителен принос в опазването на финансовата и икономическа стабилност в условията на най-тежката криза от десетилетия насам".

България и Полша бяха страните, отличени с престижната награда на тазгодишния международен форум, организиран от „Форбс" и румънския вестник „Адевърул". Кризата премахна клишето на разделението „Изток-Запад" в Европа и това разделение няма да се върне повече.

В бъдеще ще се говори за финансово и икономически стабилни и нестабилни държави, подчерта в изказването си българският финансов министър. „Тази награда е признание за цялото правителство и усилията, които положихме през последните две години, въпреки нелеките условия", допълни Дянков.

Според финансовия министър, в началото на всяка криза пазарите обикновено свръхреагират и правителствата също трябва да действат своевременно. Правителствата на някои държави от ЕС не действаха по този начин, което доведе до сериозно задълбочаване на проблемите там, каза Дянков. Той подчерта, че българското правителство е имало смелостта да намали с 15% публичните разходи още след встъпването си в длъжност в разгара на кризата през 2009 година, след което е съумяло да не вдига преките данъци, за да не увеличи допълнително тежестта върху бизнеса и домакинствата. Симеон Дянков припомни още, че в началото на годината правителството предложи ограничаване на публичните си разходи до 40% и праг на бюджетния дефицит от 2% от БВП, заложени в Пакта за финансова стабилност. „Правителственият ни дълг е 15% от БВП и страната ни не е застрашена от дълговата криза", посочи още финансовият министър.

„Вече имаме първоначалната официална прогноза за икономическия растеж на България през 2012 година на дирекцията „Анализи и прогнози" на Министерство на финансите. Тя е за 2,8-2,9%, вместо 4,1-4,2 на сто, което беше записано в пролетната прогноза”, заяви финансовият министър в Русе.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи