Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Още един сигнал в прокуратурата за нередности в енергетиката
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев внесе днес сигнал в прокуратурата за нередности в българската енергетика на стойност 230 млн.лв, съобщиха от икономическото министерство.
В него той информира държавното обвинение за неправилно планиране и изразходване на средства от страна на НЕК и Енергийния системен оператор (ЕСО), които не са покрили задължения по дългосрочните договори за разполагаемост за студен резерв с ТЕЦ „AES-Гълъбово“ и ТЕЦ „Контур Глобал Марица изток 3“. Парите са били пренасочени към други дружества
Неправилното планиране е било известно още през 2012 г. Тогава е установено, че разполагаемостта за студен резерв и услуги на двете централи е отчетена от ДКЕВР при формирането на регулираната цена за достъп на ЕСО. С писмо от август 2012 г. министерството е обърнало внимание върху несъотвествието на тогавашните изпълнителни директори на ЕСО и НЕК.
Три месеца по-късно (през ноември 2012 г.) в официална кореспонденция до НЕК и ЕСО, Държавният енергиен регулатор също констатира, че не би следвало да има финансови и правни пречки за уреждане взаимоотношенията при заплащането на разполагаемост за студен резерв по дългосрочните договори. Въпреки това ЕСО не е заплатило дължимите разходи по горепосочените договори за разполагаемост за студен резерв на НЕК, като средствата са били насочени към други дружества.
Само за месец от 1 август до 1 септември в прокуратурата бяха внесени други три сигнала за нередности в енергетиката на обща стойност 160 млн.лв., припомнят от министерството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Недостигът на чипове заради ИИ удря евтините смартфони и задълбочава дигиталното разделение
Икономика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.