Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Френските лозари: Кризата с виното е катастрофална

Френските винопроизводители са изправени пред „катастрофална“ икономическа криза, която те смятат за „една от най-сериозните в историята“, съобщава сайтът Decanter, като се позовава на среща на представители на индустрията с френския министър на земеделието Ани Женевар.
Секторът беше представен на срещата от Генералната асоциация на винарските продукти (AGPV) и френския синдикат на фермерите Jeunes Agriculteurs. Представители на тези асоциации заявиха, че изпитват проблеми поради насищането на потребителския пазар, нарастващите производствени разходи и пренаселените изби преди реколтата през 2025 г. Производителите са обезпокоени и от климатичните заплахи и новите характеристики на международната търговия. Те призоваха властите да действат бързо и да „спасят лозарския сектор“, предупреждавайки, че ако индустрията не бъде подкрепена, всички скоро ще видят нейния колапс.
Сред обсъжданите мерки за подкрепа бяха компенсации за винопроизводителите, които са готови да изкоренят лозята, за да намалят предлагането, и инструменти за защита на доходите на фермерите.
В края на 2024 г. френските производители са дали заявка за изкореняване на общо около 27 000 хектара, използвайки около 109 милиона евро от бюджет състоящ се от 120 милиона евро. Настоящата криза с виното не се ограничава само до Франция. Други страни от ЕС също предлагат реформи, за да направят винената индустрия по-конкурентоспособна. Няколко винени региона по света също са изправени пред свръхпредлагане.
Производството на вино във Франция е спаднало до най-ниското си ниво от 50-те години на миналия век. В края на 2024 г. обемът е бил само 37 милиона хектолитра, което е с 23% по-малко от 2023 г. Спадът се дължи на метеорологичните условия - продължителни пролетни дъждове, късни слани и широко разпространена мана. Това обаче все още не е оказало значително влияние върху износа - обемът на доставките се е увеличил с 0,7%, достигайки 11,17 милиона хектолитра, но приходите от износ са намалели с 3%, до 10,9 милиарда евро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.