Съдът спря делото на бившия главен прокурор Гешев срещу бившия правосъден министър Славов

Общество

Софийският районен съд спря делото за клевета срещу бившия правосъден министър Атанас Славов, което беше заведено от ексглавния прокурор Иван Гешев. Причината е, депутатският имунитет на Славов, съобщи БНР.

Делото беше заведено след изказване на Славов по повод така наречения казус "Нотариуса", от което Гешев твърди, че се е почувствал оклеветен. То започна докато Славов беше министър, т.е. нямаше имунитет. След като кабинетът на Денков беше сменен от кабинета "Главчев", той декларира изрично до Софийски районен съд желанието си, въпреки депутатския имунитет да продължи да се разглежда казуса. Оказа се обаче, че поне според този съдебен състав това не може да стане.

Стана ясно че ако при наказателните дела има процедура, при която главният прокурор иска имунитета на депутат, разследваното лице или се отказва доброволно или пък взима решения от Народното събрание, то по тези дела, които са от наказателно-частен характер, няма специално описана процедура.

От решението по това дело става ясно, че перспективата по това дело ще е функция на това дали Атанас Славов ще стане депутат и в следващото Народно събрание или не. Ако не стане, делото ще може да продължи. Ако стане, ще продължи да се отлага заради имунитета му, като не е изключено в този продължителен период от време да се стигне и до изтичане на давността. Иван Гешев, силно афектиран обобщи, че политиците се крият зад своите имунитети и че е бил прав, когато казал, че в "парламента има политически боклук", предаде БНР.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
„Безполезен“ орган, който лекарите често отстраняват, всъщност може да помага в борбата с рака
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“