Кери определи като "вредни" твърденията, че САЩ са замесени в опита за преврат в Турция

Политика за бисквитки

Американският държавен секретар Джон Кери каза на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че публичните твърдения, че Съединените щати са замесени по някакъв начин в неуспелия преврат в Турция, са вредни за отношенията между двете съюзнички от НАТО, предаде Ройтерс.

Кери призова Турция към въздържаност и спазване на върховенството на закона по време на разследването на заговора, заяви говорителят на Държавния департамент Джон Кърби.

"Той даде ясно да се разбере, че САЩ биха искали да окажат помощ на турските власти, извършващи това разследване, но тези публични инсинуации или твърдения за някаква роля на САЩ в провалилия се преврат са пълна лъжа и са вредни за двустранните отношения", посочи Кърби.

Кери увери, че САЩ "непоколебимо подкрепят демократично избраното" управление в Турция след опита за преврат, при който загинаха най-малко 265 души.

Вчера обаче турският президент Реджеп Тайип Ердоган отново призова САЩ да екстрадират Гюлен.

"Обръщам се към президента на САЩ. Казвах, че вие трябва или да депортирате този човек, или да ни го предадете, но не бях чут. Сега, след този опит за преврат, отново повтарям: предайте го на Турция", каза Ердоган, цитиран от ТАСС, като допълни, че Гюлен е в списъка на Турция на издирваните терористи.

От своя страна американският държавен секретар Джон Кери заяви, че САЩ ще разгледат искането на Турция за екстрадиция на Гюлен и призова турските власти да представят искането си "със съответните легитимни доказателства".

Междувременно турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че няколко турски военнослужещи, работещи в авиобазата на НАТО Инджирлик, са били свързани с подготовката на държавния преврат.

Той отбеляза, че операцията в авиобазата срещу пучистите е завършена. По думите му Турция ще възобнови в скоро време въздушните удари срещу позиции на групировката Ислямска държава в рамките на оглавяваната от САЩ антитерористична коалиция.

Държавният департамент на САЩ съветва американците да преразгледат плановете си за пътувания до Турция във връзка с опита за преврат на 15 юли, предаде ТАСС.

Държавният департамент предупреждава американците за повишената заплаха от страна терористични групировки на цялата територия на Турция и също така препоръчва да се избягват пътувания в югоизточната част на страната.

"На фона на опита за преврат на 15 юли ние съветваме гражданите на САЩ да преразгледат плановете си за пътувания до Турция за момента", се посочва в съобщението.

При неуспешния опит за преврат в петък вечерта загинаха 265 души, от които 161 цивилни и полицаи и 104 метежници, съобщи турски официален представител. Над 1500 души са ранени. Общо 2839 военнослужещи, включително високопоставени офицери, са задържани във връзка с неуспешния метеж, съобщи снощи премиерът Бинали Йълдъръм.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната