Радикални ислямисти завзеха Бенгази

Политика за бисквитки

Радикалната ислямистка групировка „Ансар аш Шариа” обяви, че е завзела либийския град Бенгази, предаде агенция ИТАР-ТАСС, цитирана от "Фокус". 

Ислямистите са взели под свой контрол всички военни бази, разположени в града, и практически са го превзели изцяло. 

Два дни по-рано, след денонощия на кървави боеве, "Съветът на шурата на революционерите от Бенгази" – съюз на ислямистки и джихадистки групи, сред които има бойци на "Ансар аш Шариа", обявена за терористична организация от Вашингтон, сложи ръка на Генералния щаб на специалните сили на либийската армия – най-голямата военна база в Бенгази, предаде АФП. 

На 29. юли военен самолет се разби в Бенгази по време на ожесточени сражения между враждуващите милиции в града, съобщи "Ал Арабия". 

Не е ясно дали той е бил улучен от ракета, или е претърпял повреда. Съобщава се, че пилотът му е катапултирал и се е спасил. Ислямистките милиции твърдят, че са свалили изтребителя. В града от седмици се водят тежки сражения между силите на бившия генерал Халифа Хафтар и ислямистките милиции. Според неназован свидетел, самолетът е паднал, след като е обстрелвал позиции на ислямистите.

Сблъсъците в Бенгази продължават вече седмица, а от събота насам са загинали над 100 души. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Планове: Турция и България отварят нов митнически пункт на север от ГКПП „Капъкуле“
Белият дом ще получи комисионни от 10 млрд. долара за посредничеството по сделката с TikTok
Axe се бори срещу прекомерната употреба на аромати с нова спрей технология
Най-надеждните начини за изграждане на увереност на работното място
Meta прави поне 20% съкращения, за да компенсира инвестициите в изкуствен интелект
Куба се вдига на бунт срещу спирането на тока и перманентната криза
На днешната дата, 15 март. Световен ден на потребителя
Списъка на Forbes: Адам Сандлър оглави класацията на високоплатените актьори, следва го Том Круз