Българинът най-недоволен от жилищните си условия в целия ЕС

ЕС

България е на последно място в скалата по „удовлетвореност от настаняването" в жилище, сочат данни от анализ на европейската статистическа служба „Евростат” за нивото на жилищните условия в страните-членки на ЕС през 2014 г. По 10-степенната скала за удовлетвореност от жилищните условия - България е на последна позиция с 6точки.

По-удовлетворени от българите от жилищните условия са хората в Сърбия - 6,2; Латвия и Гърция - по 6,6; Унгария - 6,8; Хърватия - 6,9 и т.н.

По същия показател най-удовлетворени от жилищните си условия са гражданите на Финландия и Швейцария - по 8,4 от 10 възможни степени на удовлетвореност. На върха по удовлетвореност от жилището си са също хората в Австрия и Дания - по 8,3; Швеция - 8,2; Норвегия, Ирландия и Холандия - по 8 и др.

Според други данни от изследването на „Евростат” - около 56 на сто от българите обитават къщи, а около 44 на сто живеят в апартаменти. По показател "собственост на жилището" - около 84 на сто от жителите на България имат собствени жилища.

В България около 43 на сто от домакинствата живеят също в условия на пренаселеност, отчита европейската статистика. Според данните на изследването - най-много собственици на жилища в Евросъюза са регистрирани в Румъния - около 96 на сто, Словакия - 90 на сто, Литва, Унгария и Хърватия - по 89 на сто и др.

Най-малко собствени жилища са регистрирани сред домакинствата в Германия - едва 52,5 на сто, Австрия - 57 на сто, Дания - 63 на сто, Великобритания и Франция - по около 65 на сто, пише БТА. Въпреки най-високия дял от собственици на жилища - в Румъния е регистриран и най-висок дял от пренаселеност на домакинствата - 52 на сто от населението там живее в подобни условия. В Унгария и Полша около 44 на сто от населението живее в условия на пренаселеност, а в България - около 43 на сто от домакинствата.

Този показател е най-нисък в Белгия и Кипър, където едва 2 на сто от домакинствата живеят в условия на пренаселеност, следват Холандия - 3,5 на сто, Малта - 4 на сто, Испания - 5,3 на сто, Германия и Люксембург по около 6,5 на сто и др.

Според изследването на „Евростат” - 7 от 10 лица от близо половин милиардното население на ЕСживеят в собствени жилища, но близо 17 на сто от европейците живеят в условия на пренаселени домакинства. Близо 60 на сто от европейците също така живеят в къщи, а около 40 на сто обитават апартаменти, отчита европейската статистика.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
Саудитска Арабия се опитва да създаде международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
НИМХ и БАН осем години спорят за собственост върху земи и сгради за над 8,6 млн. лева
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства